Tóásó nem volt a börtönben, amikor kitört a balhé

Tóásó Előd a La Paz-i börtönben töltötte ezt a hetet, nem pedig a Santa Cruz-i Palmasola fegyházban, amelyben sok halálos áldozatot követelő összecsapások voltak.

WL
2013. 08. 24. 20:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lukács Csaba szombaton telefonon beszélt Tóásó Előddel, aki 38 további vádlottal együtt áll a bírák előtt. A magyar állampolgársággal is rendelkező férfi a múlt héten még Santa Cruzban volt, ott tett vallomást a bíróság előtt, a tárgyalás napjaiban maga is a Palmasola börtön lakója. Mivel a múlt héten egyhetes szünetet rendeltek el, erre az időre a fővárosban lévő San Pedro börtönbe vitték, és vasárnap szállítják vissza a Palmasolába – mondta Lukács Csaba.

A fegyházban pénteken mintegy harminc ember vesztette életét, és csaknem száz ember sebesült meg egy összecsapásban. Lukács Csaba elmondta: az épületnek három szektora van, és azokat a foglyok különböző „klánjai” uralják, amelyek esküdt ellenségei egymásnak. Ezek csaptak össze pénteken.

A bolíviai híradások szerint az A jelű börtönszárny foglyai hajnalban felrobbantottak egy propángáztartályt a B börtönszárnyban, a robbanás után állítólag lövések is dördültek. A hatóságoknak a hírek szerint négy óra elteltével sikerült újra ellenőrzésük alá vonni a börtönt. A sebesülteket szállító mentőautók körül hozzátartozók tolongtak, hogy megtudják, kiket visznek el. Helyi idő szerint dél körül még mindig füst szállt fel a Palmasolából, holott a hatóságok arról számoltak be, hogy már eloltották a lángokat. A foglyok közül többen tűzhalált haltak.

A Santa Cruz-i Palmasolában 3500 foglyot őriznek, többnyire ügyük bírósági tárgyalásáig. A rendőrség azt állította, hogy ura a helyzetnek, de Tóásó Előd azt mondta Lukács Csabának, hogy a zavargást valójában a rendőrség provokálta ki. Különben is, a Palmasola börtönben nem a rendfenntartó erők, hanem a foglyok által választott „felügyelők” az urak, ők határozzák meg azt is, hogy egy foglyot hol helyezhetnek el. Tóásó elmondta a szeretetszolgálat önkéntesének: aggódik amiatt, hogy most különösen kiszolgáltatott lesz ezeknek a „felügyelőknek”.

Tóásó Előd a múlt pénteken tett vallomást Santa Cruzban a bolíviai „terrorista perben”, amelynek 39 vádlottja a vád szerint összeesküvést szőtt a bolíviai elnök ellen. A hivatalos verzió szerint bolíviai kommandósok 2009. április 16-án az akkor a helyi ellenzék fellegvárának számító Santa Cruz város Las Américas nevű szállodájában rajtaütöttek az összeesküvők egy csoportján, lelőtték a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert. A horvát-bolíviai állampolgár Mario Tadicot, valamint a román és magyar állampolgárságú Tóásó Elődöt pedig letartóztatták.

A családtagok, a magyar hivatalos szervek és a nemzetközi jogvédők szerint súlyosan sérültek a magyar férfi emberi jogai, nem is tarthatnák őt már fogva a bolíviai törvények szerint, amelyek értelmében ha három éven belül nem születik ítélet, szabadlábra kell helyezni a foglyokat. A per tavaly eleve már e határidő lejárta után kezdődött. Tóásó Előd helyzetét nehezítik az embertelen börtönviszonyok is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.