Csúnya pofonba szaladhat bele a baloldal

Sima jobbközép győzelmet hozhat a vasárnapi bajorországi választás, a balközép örülhet, ha 20 százalékot szerez.

Kovács András
2013. 09. 15. 1:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szeptember 22-i németországi választás előtti utolsó főpróbát tartják vasárnap Bajorországban, ahol a keresztényszocialistáknak (CSU) nagyon jó esélyük van arra, hogy abszolút többséget szerezzenek. Egy nagy arányú győzelem mindenképpen jól jönne az országos választások előtt egy héttel az Angela Merkel vezette koalíciónak, bár a délnémet tartomány a jobboldal legerősebb fellegvárának számít Németországban. „Mi fogjuk megadni a jelet az országos győzelemre” – erről már Horst Seehofer, a tartomány vezetője beszélt egy kampánygyűlésen.

A 2008-as tartományi választáson a CSU 46 év után veszítette el abszolút többségét, és kénytelen volt koalíciót kötni a szabad demokratákkal (FDP). A kormánypártok helyzetét megkönnyíti a voksolás előtt, hogy Bajorország Németország leggazdagabb tartománya, a munkanélküliségi ráta csupán 3,6 százalékos. A bajor oktatási rendszer, a szociális ellátórendszer és a közlekedési infrastruktúra továbbra is a legjobbak közé tartozik az országban, a BMW-től a Siemensig világcégek sorára támaszkodó bajor gazdaság állítja elő a német GDP csaknem 20 százalékát, és az életszínvonal tovább emelkedett az utóbbi öt évben.

Éppen emiatt az ellenzék roppant nehéz helyzetben van, és a szociáldemokraták (SPD) számára az is óriási eredmény lenne, ha a párt 20 százalékot érne el a vasárnapi megmérettetésen. A balközép párt Christian Ude müncheni polgármestert szeretné a délnémet tartomány élére juttatni, azonban erre még akkor sincsen sok esélye, ha a Zöldek és a Szabad Választók Szövetsége (FW) a vártnál jobban szerepel. Egyébként a két utóbbi alakulat a voksok 18 százalékára számíthat, nagyjából mindketten 9 százalékon állnak. Peer Steinbrück, az SPD kancellárjelöltje szavai szerint a bajor voksolásnak nincsen jelentősége az országos megmérettetés szempontjából.

A választásra jogosultak száma 9,3 millió, ezzel Bajorország a második Észak-Rajna–Vesztfália tartomány után, ahol 13,2 millióan szavazhatnak egy héttel később. A YouGov közvélemény-kutató intézet felmérése szerint országos szinten a lakosság egyharmada véli úgy, hogy a bajorországi választásnak jelentős hatása lesz az országos parlamenti választásra, 15 százalék szerint pedig a bajorországi végeredmény döntően befolyásolja az országos választási eredményt. Az azonban kiszámíthatatlan, hogy pontosan miként befolyásolják a bajorországi eredmények a szeptember 22-i országos választást.

A CSU esetleges nagyarányú győzelme például lelkesítheti a konzervatívok támogatóit, de akár csökkenheti is a választási hajlandóságot, mert úgy tűnhet, hogy országos szinten is biztos a konzervatív győzelem. Ugyanígy kérdéses, vajon motiválná-e vagy csüggesztené a szavazóbázist, ha az SPD nem éri el a 20 százalékot, vagy ha az FDP kiesik a müncheni tartományi gyűlésből. Az FDP esetleges bajorországi kudarca akár azzal a hatással is járhat, hogy sok konzervatív választó listán a liberálisokra szavaz szeptember 22-én, hogy elősegítse a CDU/CSU és az FDP koalíciójának fennmaradását, ami érzékeny veszteség lehet a konzervatív pártszövetségnek.

Az sem egyértelmű, hogy mi jó a CDU-nak, hiszen például ha a testvérpárt ismét egyedül kormányozhat Bajorországban, akkor nagyobb erővel képviselheti a bajor érdekeket Berlinben, és hangosabban követelheti egyebek között a legfőbb kampányígérete, a külföldieket terhelő autópályadíj bevezetését. Ezt Merkel egyértelműen elutasította a Peer Steinbrückkel szeptember elején folytatott televíziós vitában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.