A szeptember 22-i németországi választás előtti utolsó főpróbát tartják vasárnap Bajorországban, ahol a keresztényszocialistáknak (CSU) nagyon jó esélyük van arra, hogy abszolút többséget szerezzenek. Egy nagy arányú győzelem mindenképpen jól jönne az országos választások előtt egy héttel az Angela Merkel vezette koalíciónak, bár a délnémet tartomány a jobboldal legerősebb fellegvárának számít Németországban. „Mi fogjuk megadni a jelet az országos győzelemre” – erről már Horst Seehofer, a tartomány vezetője beszélt egy kampánygyűlésen.
A 2008-as tartományi választáson a CSU 46 év után veszítette el abszolút többségét, és kénytelen volt koalíciót kötni a szabad demokratákkal (FDP). A kormánypártok helyzetét megkönnyíti a voksolás előtt, hogy Bajorország Németország leggazdagabb tartománya, a munkanélküliségi ráta csupán 3,6 százalékos. A bajor oktatási rendszer, a szociális ellátórendszer és a közlekedési infrastruktúra továbbra is a legjobbak közé tartozik az országban, a BMW-től a Siemensig világcégek sorára támaszkodó bajor gazdaság állítja elő a német GDP csaknem 20 százalékát, és az életszínvonal tovább emelkedett az utóbbi öt évben.
Éppen emiatt az ellenzék roppant nehéz helyzetben van, és a szociáldemokraták (SPD) számára az is óriási eredmény lenne, ha a párt 20 százalékot érne el a vasárnapi megmérettetésen. A balközép párt Christian Ude müncheni polgármestert szeretné a délnémet tartomány élére juttatni, azonban erre még akkor sincsen sok esélye, ha a Zöldek és a Szabad Választók Szövetsége (FW) a vártnál jobban szerepel. Egyébként a két utóbbi alakulat a voksok 18 százalékára számíthat, nagyjából mindketten 9 százalékon állnak. Peer Steinbrück, az SPD kancellárjelöltje szavai szerint a bajor voksolásnak nincsen jelentősége az országos megmérettetés szempontjából.
A választásra jogosultak száma 9,3 millió, ezzel Bajorország a második Észak-Rajna–Vesztfália tartomány után, ahol 13,2 millióan szavazhatnak egy héttel később. A YouGov közvélemény-kutató intézet felmérése szerint országos szinten a lakosság egyharmada véli úgy, hogy a bajorországi választásnak jelentős hatása lesz az országos parlamenti választásra, 15 százalék szerint pedig a bajorországi végeredmény döntően befolyásolja az országos választási eredményt. Az azonban kiszámíthatatlan, hogy pontosan miként befolyásolják a bajorországi eredmények a szeptember 22-i országos választást.
A CSU esetleges nagyarányú győzelme például lelkesítheti a konzervatívok támogatóit, de akár csökkenheti is a választási hajlandóságot, mert úgy tűnhet, hogy országos szinten is biztos a konzervatív győzelem. Ugyanígy kérdéses, vajon motiválná-e vagy csüggesztené a szavazóbázist, ha az SPD nem éri el a 20 százalékot, vagy ha az FDP kiesik a müncheni tartományi gyűlésből. Az FDP esetleges bajorországi kudarca akár azzal a hatással is járhat, hogy sok konzervatív választó listán a liberálisokra szavaz szeptember 22-én, hogy elősegítse a CDU/CSU és az FDP koalíciójának fennmaradását, ami érzékeny veszteség lehet a konzervatív pártszövetségnek.
Az sem egyértelmű, hogy mi jó a CDU-nak, hiszen például ha a testvérpárt ismét egyedül kormányozhat Bajorországban, akkor nagyobb erővel képviselheti a bajor érdekeket Berlinben, és hangosabban követelheti egyebek között a legfőbb kampányígérete, a külföldieket terhelő autópályadíj bevezetését. Ezt Merkel egyértelműen elutasította a Peer Steinbrückkel szeptember elején folytatott televíziós vitában.