Az FDP csődöt mondott szeptember 22-én, mivel a liberálisok 2009-ben rekordot jelentő 14,6 százalékkal szakították át a célszalagot, biztos többséghez juttatva a parlamentben a polgári pártok tandemjét. Ezúttal viszont elbuktak az 5 százalékos küszöbön, s így (1949 óta először) nem lesznek jelen a parlamenti padsorokban.
Az eredmény azonban nemcsak a német liberális pártnak rossz hír Paár Ádám szerint, hanem mindazoknak, akik Magyarországon reménykednek egy liberális gyűjtőpárt megszerveződésében. Ez a hír mélyebbre fogja lökni a volt SZDSZ-eseket a tespedésbe – vélekedett a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. „Ahelyett, hogy egy jó liberális siker sarkantyúzná őket, most majd megerősödik a kis párti mentalitás, amelyik a liberális pártpolitika félreértésén alapult.”
A Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója, Csizmadia Ervin felhívta rá a figyelmet, hogy pár napja a hazai médiában Fodor Gábor, az újonnan alakult Liberálisok vezető politikusa azt mondta, pártja közvetítő szerepre készül. A német liberálisok is ezt tették – évtizedek óta. Többnyire a CDU, de olykor az SPD oldalán bukkantak fel s alkottak koalíciót. A német liberális párt négy éve közel 15 százalékot ért el. Süllyedésük döbbenetes, ugyanakkor a polarizálódó politikai kultúra újabb állomása – tette hozzá.
Túl jól szerepeltek a liberálisok 2009-ben, amikor egy átfogó adócsökkentést ígértek, amellyel a gazdaság felpörgetését és új munkahelyek létrehozását remélték – mondta el az MNO-nak Kiszelly Zoltán. A politológus szerint a liberálisok bukását többek között az okozta, hogy az előzőekben elhangzott ígéreteivel képes volt a gazdagok mellett a középosztályok szavazatát is elnyerni, de ebből nem sok valósult meg. A különböző mentőcsomagok, valamint az energiareform miatt emelkedtek az árak, és a kisebb koalíciós partnert tették emiatt felelőssé az emberek – tette hozzá.
Kiszelly úgy látja, az FDP számára szépségtapaszt jelent, hogy a hesseni parlamentbe bejutottak, ami egyben a túlélésüket is jelentheti. Az alakulatnak mostantól a jövő évi európai parlamenti választásra kell koncentrálnia, hiszen a német FDP az európai liberális csoportnak komoly része, ha nem sikerül elérniük 2014-ben az öt százalékot, akkor a liberálisok súlya jelentősen csökken az EP-ben – vélekedett a szakértő. Szólt arról is, hogy az Alternatíva Németország Számára (AfD) sikerült jelentős számú szavazót elszívnia az FDP-től.
Nagyon nehéz lesz az esetleges visszajutás a német törvényhozásba az FDP számára – mutatott rá a politikai elemző. „Ha a ciklusok közbeni tartományi választásokon jó eredményt érne el a liberális alakulat, akkor mindenképpen jó esélyekkel várhatnák 2017-et.” Ugyanakkor a liberálisok Nyugat-Európában a gazdaság kompetenciával rendelkeznek, így ha rosszul mennek a dolgok, a szavazók feléjük fordulnak – tette hozzá. Angela Merkel azonban ezt a képességet magához vonzotta, a kancellár jól kezelte a gazdasági kihívásokat – mondta Kiszelly.
Németországban van egy tudatos szavazói magatartás, miszerint a CDU hívei listán átszavaznak a liberálisokra, hogy legyen szövetségesük – fejtette ki az elemző. Hasonló ez a jelenség ahhoz, hogy az MSZP hívei korábban az SZDSZ-re voksoltak, így a szocialistáknak midig volt koalíciós társuk, szemben a Fidesszel – vélekedett Kiszelly. A szakértő szerint a CDU most nem biztatta arra a szavazóit, hogy megosszák a voksait, így jelenleg mindenképpen más koalíciós társ után kell nézniük.
Az FDP előtt két út áll – véli Volker Perthes, a Tudomány és Politika Alapítvány: visszatér a hagyományosabb balliberális politikához, vagy megpróbál versenyezni az euroszkeptikus AfD párttal, amely bár alig néhány hónapja alakult, a szavazatok 4,7 százalékát szerezte meg, vagyis alig maradt el az ötszázalékos parlamenti küszöbtől. Felmérések szerint támogatóinak jelentős része (minden ötödik választó) korábban FDP-szavazó volt.