Európai dominót indíthat el a liberálisok bukása

Csúfosan megbukott a liberális párt a németországi választáson, az eredménynek európai és magyarországi hatása is lehet.

Kovács András
2013. 09. 24. 7:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az FDP csődöt mondott szeptember 22-én, mivel a liberálisok 2009-ben rekordot jelentő 14,6 százalékkal szakították át a célszalagot, biztos többséghez juttatva a parlamentben a polgári pártok tandemjét. Ezúttal viszont elbuktak az 5 százalékos küszöbön, s így (1949 óta először) nem lesznek jelen a parlamenti padsorokban.

Az eredmény azonban nemcsak a német liberális pártnak rossz hír Paár Ádám szerint, hanem mindazoknak, akik Magyarországon reménykednek egy liberális gyűjtőpárt megszerveződésében. Ez a hír mélyebbre fogja lökni a volt SZDSZ-eseket a tespedésbe – vélekedett a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. „Ahelyett, hogy egy jó liberális siker sarkantyúzná őket, most majd megerősödik a kis párti mentalitás, amelyik a liberális pártpolitika félreértésén alapult.”

A Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója, Csizmadia Ervin felhívta rá a figyelmet, hogy pár napja a hazai médiában Fodor Gábor, az újonnan alakult Liberálisok vezető politikusa azt mondta, pártja közvetítő szerepre készül. A német liberálisok is ezt tették – évtizedek óta. Többnyire a CDU, de olykor az SPD oldalán bukkantak fel s alkottak koalíciót. A német liberális párt négy éve közel 15 százalékot ért el. Süllyedésük döbbenetes, ugyanakkor a polarizálódó politikai kultúra újabb állomása – tette hozzá.

Túl jól szerepeltek a liberálisok 2009-ben, amikor egy átfogó adócsökkentést ígértek, amellyel a gazdaság felpörgetését és új munkahelyek létrehozását remélték – mondta el az MNO-nak Kiszelly Zoltán. A politológus szerint a liberálisok bukását többek között az okozta, hogy az előzőekben elhangzott ígéreteivel képes volt a gazdagok mellett a középosztályok szavazatát is elnyerni, de ebből nem sok valósult meg. A különböző mentőcsomagok, valamint az energiareform miatt emelkedtek az árak, és a kisebb koalíciós partnert tették emiatt felelőssé az emberek – tette hozzá.

Kiszelly úgy látja, az FDP számára szépségtapaszt jelent, hogy a hesseni parlamentbe bejutottak, ami egyben a túlélésüket is jelentheti. Az alakulatnak mostantól a jövő évi európai parlamenti választásra kell koncentrálnia, hiszen a német FDP az európai liberális csoportnak komoly része, ha nem sikerül elérniük 2014-ben az öt százalékot, akkor a liberálisok súlya jelentősen csökken az EP-ben – vélekedett a szakértő. Szólt arról is, hogy az Alternatíva Németország Számára (AfD) sikerült jelentős számú szavazót elszívnia az FDP-től.

Nagyon nehéz lesz az esetleges visszajutás a német törvényhozásba az FDP számára – mutatott rá a politikai elemző. „Ha a ciklusok közbeni tartományi választásokon jó eredményt érne el a liberális alakulat, akkor mindenképpen jó esélyekkel várhatnák 2017-et.” Ugyanakkor a liberálisok Nyugat-Európában a gazdaság kompetenciával rendelkeznek, így ha rosszul mennek a dolgok, a szavazók feléjük fordulnak – tette hozzá. Angela Merkel azonban ezt a képességet magához vonzotta, a kancellár jól kezelte a gazdasági kihívásokat – mondta Kiszelly.

Németországban van egy tudatos szavazói magatartás, miszerint a CDU hívei listán átszavaznak a liberálisokra, hogy legyen szövetségesük – fejtette ki az elemző. Hasonló ez a jelenség ahhoz, hogy az MSZP hívei korábban az SZDSZ-re voksoltak, így a szocialistáknak midig volt koalíciós társuk, szemben a Fidesszel – vélekedett Kiszelly. A szakértő szerint a CDU most nem biztatta arra a szavazóit, hogy megosszák a voksait, így jelenleg mindenképpen más koalíciós társ után kell nézniük.

Az FDP előtt két út áll – véli Volker Perthes, a Tudomány és Politika Alapítvány: visszatér a hagyományosabb balliberális politikához, vagy megpróbál versenyezni az euroszkeptikus AfD párttal, amely bár alig néhány hónapja alakult, a szavazatok 4,7 százalékát szerezte meg, vagyis alig maradt el az ötszázalékos parlamenti küszöbtől. Felmérések szerint támogatóinak jelentős része (minden ötödik választó) korábban FDP-szavazó volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.