„A bűnözők jelenleg mind egy helyen tartózkodnak az épületen belül. Biztosíthatom a kenyai lakosságot, hogy a helyszínen lévő szakembereknek köszönhetően olyan jó esély van a terroristák semlegesítésére, amilyen jót csak kívánhatunk” – nyilatkozta az államfő.
Az afrikai ország elnöke, amikor a helyszínen lévő szakembereket emlegette, valószínűleg arra az izraeli különleges egységre utalt, amely vasárnap érkezett a nairobi bevásárlóközpontba, hogy segítse a helyi biztonsági erőket az iszlamisták fogságában lévő túszok kiszabadításában.
Kenyatta elmondta, hogy szombaton az as-Sabab nevű, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló szomáliai iszlamista lázadószervezet vállalta magára a nairobi bevásárlóközpont elleni szombati támadást, azonban a kenyai hatóságok kivizsgálást fognak indítani annak kiderítésére, hogy tényleg ők állnak-e a merénylet mögött.
Ellenzéki személyiségekhez és más magas rangú tisztségviselőkhöz hasonlóan az elnök is attól tart, hogy a támadás miatt Kenya felkerül az utazásra nem javasolt országok közé, ezért arra szólította fel a külföldi államokat, hogy ne tegyék országát erre a listára, ugyanis az súlyosan károsítaná a lakosság és az állami bevételek szempontjából létfontosságú idegenforgalmi szektort.
Nem sokkal ezelőtt az is kiderült, hogy Kenyatta unokaöccse és annak menyasszonya is az áldozatok között van.
A szombati támadásban hivatalos közlés szerint 59 ember vesztette életét, a sebesültek száma csaknem kétszáz, a létesítmény központi részét már megtisztították a fegyveresektől, de még mindig ismeretlen számú túsz van a fegyveresek fogságában.
A vasárnapi brit sajtónak nyilatkozó túlélők egybehangzó beszámolói szerint a plázába behatoló fegyveres osztag kifejezetten a nem muszlim „hitetlenekre” vadászott. Egy szemtanú a The Sunday Telegraph című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lapnak elmondta: a támadók a bevásárlóközpontban tartózkodóktól személyazonosító okmányokat követeltek, és akinek nem muszlim származásra utaló neve volt, azt agyonlőtték.
Az Interpol kész a kenyai rendfenntartó erők rendelkezésére bocsátani egy terrorelhárítási szakértőkből, elemzőkből, orvosokból és kommandósokból álló csoportot, és elsőbbséget biztosít a kenyai hatóságok minden információkérésének a parancsnoki központban és az Interpol kenyai irodájában – jelentette be közleményben a szervezet.
Kenyai kérésre nemzetközi riasztást is kiadnak, és összehasonlítják az adatbázisukban szereplő adatokat a Kenya által benyújtott DNS-mintákkal és ujjlenyomatokkal.
Legalább három brit állampolgár halt meg a kenyai főváros egyik bevásárlóközpontjában végrehajtott, több tucatnyi emberéletet kioltó terrortámadásban – közölte vasárnap Londonban a brit külügyminisztérium. A Foreign Office szóvivőjének tájékoztatása szerint valószínű, hogy a brit áldozatok tényleges száma ennél több, mivel a minisztériumhoz továbbra is folyamatosan érkeznek friss információk.
David Cameron brit miniszterelnök is hangsúlyozta vasárnapi nyilatkozatában, hogy Nagy-Britanniának „további rossz hírekre kell készülnie” a brit áldozatok számát illetően. A londoni hatóságok már értesítették azoknak a brit állampolgároknak a hozzátartozóit, akikről bebizonyosodott, hogy életüket vesztették a Nairobiban elkövetett támadásban.