Közeledik az elnökválasztás, robbanhat a koalíció

Már a jövő évi elnökválasztásra hangolnak Romániában, ami akár a szociálliberális koalíció széteséséhez is vezethet.

Kovács András
2013. 09. 12. 7:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelentős mértékben zuhant a kormányzó Szociálliberális Unió (USL) államfőjelöltje, Crin Antonescu bizalmi indexe: a CSOP közvélemény-kutató legfrissebb, augusztus 24. és szeptember 1. között készült felmérése szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a szenátus elnökének támogatottsága csupán 17 százalékos, ami megegyezik Traian Basescu jelenlegi államfő népszerűségi mutatóival.

Talán épp ezért, jóval több, mint egy évvel a jövő évi – vélhetően december eleji – államfőválasztások előtt Antonescu gőzerővel elkezdett kampányolni. Szeptember 9-én meglehetősen furcsa kijelentést tett az egyik hírcsatornának nyilatkozva: leszögezte, hogy ő az ellenzék vezére, mivel a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ugyan kormányon van, „de nincs hatalmon”. Szeptember 10-én pedig kiállt a sajtó nyilvánossága elé, és egyértelműen kijelentette: nem támogatja a verespataki ciános aranybánya-beruházást.

Talán furcsának tűnhet, hogy a támogatottságát a felmérések szerint továbbra is őrző kétharmados kormánytöbbség biztos befutónak tűnő jelöltje ilyen korai és ilyen intenzív kampányba kezd, de az USL tagpártjai közötti viszony ismeretében mégis érthető – állapította meg a Mensura Transylvanica (MT) erdélyi politikaelemző intézet. Antonescut az egyik „leglinkebb” politikusként tartja számon a közvélemény, aki nem sok vizet zavart a szenátusban, és nyilvános szerepléseivel sem tett túl jó benyomást a közvéleményre – ezt támasztják alá a közvélemény-kutatási adatok, amelyek szerint népszerűsége messze elmarad az USL társelnökéétől, Victor Ponta miniszterelnökétől – tették hozzá.

Úgy látják, az USL két legfőbb pártja, a PNL és a Szociáldemokrata Párt (PSD) közötti viszony sem súrlódásmentes – a kormányfő nemegyszer utasította rendre azon PNL-s minisztereket, akik panaszkodtak, hogy a paritás érdekében az övékkel párhuzamosan, hasonló tárgykörben, PSD-s irányítással létrehozott minisztériumok megnyirbálják a hatásköreiket. Ennek nyomán a kiszivárgott hírek szerint több vezető PSD-s politikus is fölvetette: a pártnak nem kellene automatikusan Antonescu mögé állnia, hanem saját jelöltet kellene indítania – olvasható az elemzésben.

„Antonescu most emiatt érezhette úgy, hogy már a politikai idény őszi kezdetekor intenzíven el kell kezdenie kampányolni az államfői tisztségért.” A „kormányon is ellenzékben” kijelentés amolyan jópofáskodásnak is tekinthető, ám félig-meddig komoly is, hiszen ezúton tudatta ismét Victor Ponta miniszterelnökkel: elégedetlen, amiért pártjának miniszterei háttérbe szorulnak a kormányban. A kijelentés ismét csak annak az előjele lehet, hogy az USL nem lesz hosszú életű – tette hozzá az MT.

A Verespatakkal kapcsolatos kijelentés sokkal érdekesebb – állapította meg a politikaelemző intézet. Nyilatkozata ellenére –, miszerint a kormány helyesen járt el, amikor elfogadta a parlament elé terjesztendő törvénytervezetet – ezzel is inkább szembehelyezkedett a kabinettel, jelezve: ő személy szerint nyíltan állást foglal a projekttel szemben. A szeptember 9-i nyilatkozatok alapján úgy tűnt, hogy húzásával szövetségesét, Victor Pontát is meglepte, aki ezt követően kénytelen volt csatlakozni hozzá a bányaprojekt elleni kiállásban – olvasható az elemzésben.

Antonescu állásfoglalása egyértelműen népszerűségnövelő célzatú kampánygesztus: látva azt, hogy a verespataki bányanyitás ellenzői egyre nagyobb tömegben vonultak utcára, és rendszeresen elfoglalták a főbb útvonalakat, a bányatörvény kidolgozóinak, illetve már Ponta lemondását is követelve, megpróbálja meglovagolni a bányaellenes érzelmeket, és megkísérli megszerezni a bányaprojekt ellenzőinek szavazatait – vélekedett az MT.

Állásfoglalásának őszintesége kétséges – ám befolyásának latba vetése akkor is értékes lehet, ha gesztusa csupán szavazatmaximalizálási céllal született. A lényeg az, hogy a bányaellenes oldal mostantól folyamatosan számon kérje rajta a mozgalom támogatását és a bányaprojekt elleni fellépést, hogy az RMGC projektje valóban meghiúsuljon – zárul az elemzés.

 

A tervezet ellen Romániában országszerte napok óta tüntetnek a beruházást ellenzők. Különböző közösségi fórumokon bejelentették, hogy folytatják a tiltakozásokat, ugyanis szerintük egyelőre csak egy „csatát” nyertek. Szeptember 10-én Verespatakon is mintegy ötszáz helyi lakos vonult utcára, ők a beruházás megnyitását követelték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.