Martonyi elmondta, mi a külpolitika feladata

Magyarország tiszteletbeli konzuljainak hálózata folyamatosan bővül, és a kormány tovább akarja erősíteni ezt a hálózatot – mondta Martonyi János külügyminiszter.

TK
2013. 09. 16. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tiszteletbeli konzulok V. konferenciáján Martonyi János kiemelte: Magyarország közepes méretű ország, anyagi forrásai korlátozottak, nem tud minden országban jelen lenni, ezért a magyar diplomácia a tiszteletbeli konzulok nélkül az alapvető feladatait sem tudná ellátni. A külügyminiszter ezért köszönetet mondott a Gödöllői Királyi Kastélyban jelen lévő 137 tiszteletbeli konzulnak.

Több országban azért van szükség a tiszteletbeli konzulokra, mert nincs más képviselete Magyarországnak – magyarázta. Hozzátette: más országokban ugyan van külképviselet, de szükség van tiszteletbeli konzulokra is, mert rendkívül sokrétűek az államok közötti kapcsolatok.

Martonyi János kifejtette: a tiszteletbeli konzuloknak csak egy része magyar vagy magyar származású, és különösen hálásak a magyar háttérrel nem rendelkezőknek, amiért ők is ugyanolyan lelkesedéssel végzik a munkájukat.

A tárcavezető elmondta: a magyarok kulturális, nyelvi közösségként, nemzetként nem egyetlen államban élnek. A külpolitikának fontos feladata, hogy összeegyeztesse az ebből fakadó feladatokat a klasszikus feladatával, vagyis azzal, hogy minden országgal feszültségmentesen, barátságban működjön együtt – mutatott rá.

A magyar növekedési fordulat hosszú távú sikeréhez szükség van arra, hogy az ország Európa termelési központja legyen, minél több termelési beruházás valósuljon meg, továbbá a keleti nyitás eredményes legyen – mondta Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára hétfőn Gödöllőn. Véleménye szerint a külpolitikában a külgazdaság egyre nagyobb hangsúlyt kap. A magyar gazdaság nyitott, exportorientált – tette hozzá.

Az államtitkár felsorolta a keleti nyitás irányait: az Oroszországgal, a Távol-Kelettel ápolt kapcsolatok folyamatos erősítését, a kaukázusi köztársaságokhoz fűződő kapcsolatok élénkítését, az arab világhoz fűződő viszonyt, a nyugat-balkáni térnyerést és a Latin-Amerikával ápolt kapcsolatokat.


Nincs egységes módszer

 

Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára úgy fogalmazott: Magyarország jelenleg „egy válságban úszó Európai Unióban van”. Hangsúlyozta: az elmúlt időszak tanulsága, hogy nincs egységes módszer a válságkezelésre, de Magyarország már elindult azon az úton, amely kifelé visz a válságból.

Kiemelte: a külpolitikának kötelessége segíteni és támogatni azokat a határokon túl élő magyar közösségeket, amelyek a szülőföldjükön akarják megőrizni egyénekként és közösségként is a magyar identitásukat.

A külügyminiszter arról is beszélt, hogy Magyarország átfogó nyitási politikát indított az egész világon. Sok millió magyar él szerte a világon, és sok ezer olyan ember van, aki diákként annak idején Magyarországon tanult. Mindez különleges erőforrást jelent Magyarországnak – mondta. Hozzátette, új piacokat, új finanszírozási forrásokat kell találni, és a politika ehhez komoly támogatást nyújt.

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta: a tiszteletbeli konzulok elkötelezettek a magyar érdekek szolgálata mellett, és annak az államnak is lojális polgárai, ahonnan most Magyarországra érkeztek. A tiszteletbeli konzulok országuk és Magyarország sikerét összekapcsolhatják. Az általuk teremtett kapcsolatrendszer rendkívül fontos, és Magyarország nagyon sok eredményt ért el a segítségével – mutatott rá. Mint mondta, nehéz fél év következik, hiszen jövőre három nagyon fontos választást – országgyűlésit, európai parlamentit és helyhatóságit – rendeznek. Ha ezek „jól alakulnak”, az ország „jelenlegi emelkedése visszafordíthatatlanná válik” – vélekedett.

Az államtitkár hangoztatta: Magyarország a világ legnyitottabb országai közé tartozik, és a globális nyitással is a versenyképességét akarja növelni. Magyarország sikerére az elkövetkezendő években reális esély van, az ország nagyon komoly lehetőségek előtt áll, és ezek kihasználásában sokat segíthetnek a tiszteletbeli konzulok – közölte.

Németh Zsolt kiemelte: a magyar kormány számít a tiszteletbeli konzulokra, és ők is számíthatnak a kormányra. Az államtitkár megemlítette, hogy a konzuli intézmény a 11. században jött létre, amikor Velence konzult delegált Bizáncba, hogy elmélyíthesse a kereskedelmi kapcsolatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.