Megérkezett Obama a G20-csúcsra – Kína figyelmeztet

Az amerikai elnök célja, hogy meggyőzze a találkozó résztvevőit a szíriai rezsim megbüntetésének szükségességéről.

TAN
2013. 09. 05. 13:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Obama repülőgépe, az Air Force One csütörtök délelőtt 11 órakor szállt fel a stockholmi Arlanda repülőtérről, s valamivel több mint egy órával később – a kétórás időeltolódás miatt helyi idő szerint 14 óra 5 perckor – landolt a szentpétervári légikikötőben.

Az amerikai elnök 24 órát töltött Svédországban, ahol szerdán megbeszélést folytatott Fredrik Reinfeldt kormányfővel. A találkozó napirendjén elsősorban a szíriai helyzet megvitatása szerepelt. Obama a polgárháború sújtotta közel-keleti ország ellen tervezett korlátozott katonai csapással kapcsolatban kifejtette: a nemzetközi közösség szavahihetősége forog kockán azok után, hogy meghúzta a vörös vonalat; ezt a szíriai kormányerők átlépték azzal, hogy augusztusban minden bizonnyal vegyi fegyvereket vetettek be.

Obama szerda este Stockholmban az öt skandináv ország vezetőivel együtt munkavacsorán vett részt, amelynek végén a politikusok közös nyilatkozatban ítélték el a vegyifegyver-használatot. A skandináv államok közül azonban egyedül Dánia állt ki a Bassár el-Aszad vezette rezsim elleni katonai akció mellett. Az amerikai elnököt csütörtök reggel a királyi palotában magánmeghallgatáson fogadta a svéd uralkodó, XVI. Károly Gusztáv és felesége, Szilvia.

A szíriai katonai akció és a globális gazdasági válság lesz a szentpétervári G20-csúcstalálkozó legfontosabb témája. A 19 legfejlettebb gazdaságú ország és az Európai Unió vezetőinek értekezletén a házigazda Vlagyimir Putyin külön megbeszéléseket folytat több állam- és kormányfővel. A Kreml a készülődő szíriai csapás miatti ellentétek miatt nem tervez külön orosz–amerikai államfői találkozót, hiszen korábban az amerikai elnök visszamondta a részvételt, a külügyminiszter azonban azt mondta, hogy Putyin és Obama beszél majd egymással. Az orosz elnök korábbi közleménye szerint egyeztetne amerikai kollégájával, akit Nobel-békedíjára hivatkozva igyekezne lebeszélni a katonai beavatkozásról.

Kína üdvözli az amerikai gazdasági növekedés újbóli beindulását, mert jó a világgazdaságnak, ugyanakkor nagy gondot okoz a fejlődő országoknak, hogy Washingtonban bejelentették, véget vetnek a rendkívüli monetáris lazításnak – mondta Zsü Kuang-jao kínai pénzügyminiszter-helyettes csütörtökön a csúcstalálkozón.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, Ben Bernanke többször utalt arra, hogy a Federal Reserve visszafoghatja havi 85 milliárd dolláros eszközvásárlási programját. Ez a csökkentés, még ha fokozatos is, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) félelmei szerint heves piaci reakciókat válthat ki. A tőke már áramlik kifelé a felzárkózó piacokról, ennek következtében jelentősen gyengültek az érintett országok – többek között India, Indonézia, Törökország – devizái. A szereplők várakozása szerint ugyanis a Fed likviditásözönének apadása felhajthatja az amerikai kincstárjegyhozamokat, szűkítve a felzárkózó térségi eszközök kínálta hozamelőnyt.

A kínai pénzügyminiszter-helyettes azt is világossá tette: Peking nem fogad el külön növekedésösztönző programot, hogy fellendítse a lassuló gazdasági növekedést. „Az efféle programok csak torzítják a piacot” – mondta, és megismételte, biztos benne, hogy Kína eléri az idei évre tervezett 7,5 százalékos növekedést. A kínai gazdaság az elmúlt húsz évben ennél mindig nagyobb mértékben növekedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.