Megtalálták a célt az osztrák választások győztesei

A nagykoalíciós pártok összesen a szavazatok 50,9 százalékát szerezték meg, ami reményt ad nekik arra, hogy folytassák az ország irányítását.

TK
2013. 09. 30. 9:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnap választáson az előzetes végeredmény szerint a nagykoalíciós pártok összesen a szavazatok 50,9 százalékát szerezték meg, ami reményt ad nekik arra, hogy folytassák az ország irányítását. Az Osztrák Szociáldemokrata Pártra (SPÖ) a szavazatok 27,1 százalékát adták, míg a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) 23,8 százalékot kapott.

A két párt ugyanakkor a második világháború óta nem szerepelt ennyire rosszul, és vezetőik szerint ez el kell, hogy gondolkodtassa őket a jövőbeni együttműködés módozatait illetően. A nyolcvanas években még ez a két erő adta a parlamenti képviselők 90 százalékát.

A választáson a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a harmadik helyen végzett 21,4 százalékkal, utána pedig a Zöldek következnek 11,5 százalékkal. A 4 százalékos küszöböt átlépve bekerült a parlamentbe Frank Stronach milliárdos vállalkozó egy éve alapított pártja, a Stronach Csapata (5,8 százalék), és meglepetésre a szintén új liberális párt, a Neos (4,8 százalék) is.

A választás után Werner Faymann kancellár (SPÖ) úgy nyilatkozott, hogy a koalíciós pártoknak sok a teendőjük annak érdekében, hogy igazolják győzelmüket és növeljék a lakosság beléjük vetett bizalmát.

Az ÖVP-t vezető Michael Spindelegger azt mondta, hogy pártja nyitott a tárgyalásokra eddigi koalíciós partnerével. Nem zára ki viszont az együttműködést az FPÖ-vel és a Stronach-párttal sem – matematikailag ez a három erő is képes lehet közösen kormányt alakítani. „Ébresztőnek kell tekinteni az eredményt – fogalmazott Spindelegger. – Nem folytathatjuk szimplán úgy tovább, ahogy eddig tettük.”

Heinz Fischer államfő is értésre adta, hogy pártolná a nagykoalíció folytatását, kijelentve egyebek között azt, hogy a jelenlegi csúcsvezetőket „tanulékonynak” tartja.

Az FPÖ vezetője, Heinz-Christian Strache hihetetlennek nevezte az eredményt, és úgy vélekedett, hogy pártja a választások igazi győztese. Stronach szintén üdvözölte, hogy pártja bekerült a parlamentbe és ott alkalma lesz új kezdeményezéseket tenni.

Elemzők szerint az eredmény azt tükrözi, hogy a választók nem teljesen elégedettek a kormánynak a nemzetközi gazdasági válság leküzdésére tett lépéseivel, mindenekelőtt a szélesebb körű reformokat hiányolják. Több korrupciós ügy is rontotta a nagykoalíció népszerűségét.

A vasárnapi választáson összesen 6,4 millió választópolgárt vártak az urnákhoz. A részvételi arány a beküldött szavazatokat nem számítva 65,9 százalékos volt, ami jóval alacsonyabb a 2008-as 71,4 százaléknál. A választási kampány fő témái a korrupció elleni harc, a pártfinanszírozási szabályok, az adók és a munkahelyteremtés voltak.

Az egykor jelentős többségre támaszkodó nagykoalíció most „éppen hogy csak túlélte” a választást – állapította meg a Kurier. „De most aztán flottul hozzá kell látni a reformokhoz és a személyi változtatásokhoz” – figyelmeztetett a cikkíró. Arra, hogy sikerül-e ez az SPÖ-nek és az ÖVP-nek, legalábbis „nem jók az előjelek” a szerző szerint. Igazán csak a Neos – a parlamentbe újonnan bekerült liberális párt – ujjonghat az eredmény felett, a 2008-as eredményéhez képest megerősödött Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) pedig teljesen elégedett lehet, noha a remélt második helyet nem érte el – vélekedett a Kurier.

 

„Ez a protesztszavazás nem maradhat következmények nélkül” – figyelmeztet vezércikkében a Die Presse. A vezető osztrák konzervatív napilap szerint a választás legnagyobb nyertese a „protesztpárt” Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). Rainer Nowak főszerkesztő értékelése szerint az Osztrák Néppárt (ÖVP) „beszorult” a Szabadságpárt és az újonnan alakult Neos közé. Emellett az ÖVP „távol áll az átlagos fiatal városi szavazók életvilágától” – jegyezte meg. Az SPÖ-ről úgy véli a lap, hogy egy sor választási ígéret árán került az első helyre. „Drágábban nem is lehetne megvásárolni egy látszatgyőzelmet, amely valójában csak a kisebbik vereség” – vélekedett a Presse kommentátora. Megítélése szerint valószínűleg egy harmadik koalíciós partner sem adott volna több lendületet a kormánynak, de talán jobban megértette volna a választóktól érkező jeleket és figyelmeztetéseket.

 

„Figyelmeztető” a választás eredménye a liberális Der Standard szerint is. A lap főszerkesztője, Alexandra Föderl-Schmied a jobboldali populista pártok erősödésére mutatott rá. „Ha összeadjuk az FPÖ, a Stronach Csapata és a BZÖ (Szövetség Ausztria Jövőjéért) eredményeit, akkor azt látjuk, hogy az osztrákok mintegy egyharmada jobboldali populista pártra szavazott. Ez egyedülálló Európában” – írta. A Neos eredménye azt mutatja a lap szerint, hogy vannak még lehetőségei egy liberális pártnak Ausztriában. „Hogy a Neos nevű palánta növekszik és gyökeret ereszt-e, az csak a jövő tavaszi európai parlamenti választásokon derül ki” – jegyezte meg. Az ÖVP „zuhanása” mindenekelőtt Michael Spindelegger pártelnök kampányára vezethető vissza a Standard szerint, a pártnak ugyanis „nem volt tiszta irányvonala”, az SPÖ-nek pedig az volt a szerencséje, hogy a baloldalon nem volt sok vetélytársa. Utóbbi párt kampányát a lap egyébként „következetesnek, még ha szürkének is” találta. A koalíciós pártoknak most munkájukkal „ki kell húzniuk a talajt a populizmus lába alól” – írta a lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.