Putyin helyretette Amerikát

A The New York Times hasábjain oktatja demokráciára és nemzetközi jogra az amerikaiakat Vlagyimir Putyin.

Kovács N. László
2013. 09. 15. 21:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Putyin üzenete az amerikai népnek Szíriáról – nagyjából ezzel a címmel jelent meg az orosz elnök írása a New York-i lap hasábjain. Mint utóbb kiderült, a cikket egy amerikai pr-cég juttatta el az újságnak, a vezető szerkesztők pedig rövid tanakodás után arra jutottak, hogy tartalmával ugyan nem értenek egyet, releváns véleményként mégis leközlik a csütörtöki szám véleményrovatában. Jó döntés volt, legalábbis az újság szempontjából biztosan: Putyin írása napokon át vezette az olvasottsági toplistákat, és alaposan felpiszkálta az amerikai közvéleményt is.

„Egyenesen az amerikai néphez és vezetőihez szeretnék szólni” – kezdi Putyin cikkét, melynek lényegi része a szíriai beavatkozás ellen foglal állást. Az orosz elnök szerint az amerikai rakéták bizonyosan nem tennének pontot „minden idők egyik legvéresebb konfliktusának” végére, ám felbátorítanák a terroristákat, ezzel veszélybe sodornák Izraelt, és tovább bonyolítanák a közel-keleti helyzetet. Háborút, akármilyen korlátozott mértékű is legyen, csak a Biztonsági Tanács engedélyezhet, ezért Amerika a jelenlegi helyzetben csakis jogsértő módon léphet fel Szíria ellen. „Oroszország a békés megoldást pártolja, és ezzel nem a szíriai kormányt védi, hanem a nemzetközi jogot, amelyet akkor is be kell tartani, ha az egyeseknek nem tetszik” – magyarázza Putyin.

Sajnos ez utóbbi nem egészen divatos Amerikában, mutat rá az elnök. „Ma már milliók szerte a világban nem a demokrácia mintaképét látják az Egyesült Államokban, hanem egy olyan nemzetet, mely nyers erejére támaszkodva igyekszik keresztülvinni akaratát” – fogalmaz Putyin. Ez volt a helyzet a szíriai kérdésben is, amíg fel nem merült a békés megoldás, a vegyi fegyverek elkobzása. „Itt az idő, hogy visszatérjünk a civilizált diplomáciai és politikai megoldások útjára” – szól az orosz figyelmeztetés. Putyin ezzel be is fejezhette volna, de nem állta meg, hogy még odaszúrjon egyet a legfájdalmasabb területre. „Amerika nem kivételes, és ezt állítani különlegesen veszélyes dolog – utalt az elnök Barack Obama keddi beszédére, melyben az USA politikáját évtizedek óta átható nemzeti kiválasztottságelméletet ismételte meg. – Különbözőek vagyunk, de amikor az Úrhoz folyamadunk áldásért, nem szabad elfelejtenünk, hogy egyenlőnek teremtett minket.”

A véleménycikk komoly indulatokat szabadított fel az amerikai közvéleményben. A Fehér Ház szinte azonnal reagált: Jay Carney szóvivő Oroszországot lekicsinylő nyilatkozattal próbálta bizonygatni a különlegesség tételét. „Oroszországgal ellentétben az Egyesült Államok idehaza és a világban is kiáll a demokráciáért és az emberi jogokért” – fogalmazott Carney. „Nem hiszem, hogy Putyin úr és én ugyanabban hiszünk” – nyilatkozta Obama. John Boehner házelnök sértőnek találta a cikk utalásait, John McCain republikánus szenátor szerint Putyin hülyének nézi az amerikai olvasókat, James Inhofe szenátor szerint Reagen forog a sírjában, Bob Menendez demokrata politikus pedig azt nyilatkozta, sajnálja, hogy evés közben olvasta az írást, mert majdnem elhányta magát közben.

Nem mindenki látott azonban egyszerű sértést a cikkben. „Putyin érzi Obama elveszettségét és gyengeségét, és ezt kihasználva most helyre akarja tenni Amerikát, kihívást intézve ezzel a világban betöltött vezető szerepe ellen. A baj csak az, hogy Szíria kérdésében valóban meggyőzőbben érvel, mint a mi elnökünk" – fogalmaz Peggy Noonan konzervatív publicista.

„A cikket olvasva úgy tűnik, hogy Putyin őszintén békét akar – nem azért, mert annyira rendes fiú, hanem azért, mert a szíriai kormány leszerelésével ő is erősnek mutathatja magát. Szíria ezenfelül orosz szövetséges, ezért kellemetlen lenne, ha Amerika megtámadná. Ha pedig ezt ráadásul sikerül a lehető legbékésebb módon, a fegyverek eltávolításával elérni Putyin, abból még egy Nobel-díj is kinézhet, ami kibírhatatlan megaláztatás lenne az Egyesült Államok számára" – érvel Jeffrey Goldberg a Bloomberg hasábjain.

(The New York Times, CNN, The Wall Street Journal, ABC News)


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.