Szíria: sorra csatlakoznak Ferenc pápa imanapjához

A közel-keleti országok keresztény és muzulmán vallási vezetői egymás után jelzik csatlakozásukat a Ferenc pápa által szeptember 7-re meghirdetett imanaphoz.

PR
2013. 09. 02. 21:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fides vatikáni hírügynökség hétfői jelentése szerint többek között Ahmed Badreddín al-Hasszún szíriai nagymufti is Rómába készül, hogy részt vegyen a Szent Péter téren jövő szombatra – este héttől éjfélig – meghirdetett imán. Erről a nagymufti Mario Zenari damaszkuszi apostoli nunciust értesítette. Hani Bakhoum Kiroulos, az alexandriai pátriárkatus titkára szintén a Fidesszel közölte, hogy az Egyiptomban élő keresztény közösségek lakóhelyükön csatlakoznak a böjt- és imanaphoz. Hozzátette, „senki sem indokolhatja a közel-keleti katonai beavatkozást a keresztény közösségek védelmére hivatkozva”.

A szombati böjt- és imanaphoz már csatlakoztak a szentföldi keresztény közösségek és az ott szolgáló rendek is. Béchara Boutros Rai, a maroniták antiókhiai pátriárkája és Juhana Jazigi antióchiai görög ortodox pátriárka közös közleményben hangoztatta, hogy az általuk vezetett közösségek is részt vesznek a békeimán. Az olasz Comunione e Liberazione katolikus mozgalom, a különböző olaszországi egyházi rendek, pacifista csoportok és a Marco Pannella vezette olasz radikális párt is csatlakozott a pápa által meghirdetett kezdeményezéshez.

Soha többé háborút! Soha többé háborút! – kilenc nyelven ismételte el Ferenc pápa hétfői Twitter-üzenete (@pontifex) az egyházfő vasárnap elhangzott szavait. A mondat elsőként XII. Piustól hangzott el 1951 karácsonyán, később több pápa is megismételte, közöttük II. János Pál 2003 januárjában az iraki beavatkozást megelőzően. A Szíriával szembeni fegyveres csapás a térség más országaira is átterjedhet, „világméretű háborút” kockáztatva – hangoztatta Mario Toso püspök, az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának főtitkára hétfőn a Vatikáni Rádióban. A küszöbön álló szíriai amerikai légicsapással kiirthatnak három olyan szíriai települést is, ahol még Jézus nyelvét beszélik. A térség megannyi pontján irtott keresztény közösségekkel több ezer éves kulturális örökség eltűnése kezdődött meg a föld ezen részéről – Alexandriától Moszulig.

Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke szerint egy esetleges Szíria elleni amerikai katonai beavatkozás borzalmas következményekkel járhat, s arra szólította fel Barack Obama amerikai elnököt, hogy vegye figyelembe a nemzetközi közvéleményt. „Még mindig úgy gondolom, hogy az Egyesült Államok elnöke egy igazi demokrata, azonban nehéz demokrataként viselkednie” – közölte a volt szovjet elnök és pártfőtitkár az általa életre hívott, Nemzetközi Zöld Kereszt nevű környezetvédelmi szervezet alapításának 20. évfordulójának alkalmából rendezett ünnepségen Genfben.

A Fehér Ház a törvényhozók aggályainak eloszlatására kész átdolgozni a katonai erő Szíriával szemben való alkalmazásáról szóló kongresszusi határozattervezetet – közölte hétfőn egy név nélkül nyilatkozó amerikai kormányzati tisztségviselő.

 

Az illetékes szavai szerint a kormány olyan változtatásokra hajlandó, amelyek „belül maradnak” az elnök által korábban említett „paramétereken”. Barack Obama elnök egy méreteit és időtartamát tekintve is korlátozott fellépést helyezett kilátásba Damaszkusszal szemben, kategorikusan kizárva a szárazföldi erők bevetését.

 

A szenátusban már kedden megkezdődnek a bizottsági meghallgatások Szíriával kapcsolatban, de a kongresszus két háza csak a jövő héten kezdődő őszi ülésszakon tárgyalja majd plenáris ülésen is a problémakört.

„Jól emlékszem, ez számomra is nehézséget jelentett egy időben. Jelenleg azt vetik az amerikai elnök szemére, hogy nem elég határozott, azonban szerintem az egy jó fajta határozatlanság, ha bizonytalan a bombázásban” – mondta Gorbacsov. Az idős politikus hozzátette, „úgy gondolom, ha a népek, köztük az amerikai nép véleményének figyelembevétele nélkül indítják meg a megtorló csapásokat, az borzalmas következményekkel járhat”.

Egyre több jel mutat arra, hogy „az Aszad-rezsimhez köthető elemek” követték el a vegyifegyver-támadást Szíriában, márpedig a vegyi fegyverek használatát a nemzetközi közösség nem nézheti tétlenül – közölte martonyi János hétfőn az MTI-vel. A külügyminiszter kiemelte: Magyarország a leghatározottabban elítéli az augusztus 21-i, csaknem másfélezer halálos áldozatot követelő szíriai vegyifegyver-támadást. A lakosság ellen is irányuló bűntett minden erkölcsi szabályt és nemzetközi normát sárba tiport – fogalmazott. Hozzátette: különösen megrázó, hogy az áldozatok közül minden harmadik gyermek volt. A közleményben azt írja: a magyar kormány továbbra is kiemelt figyelemmel kíséri a szíriai válságot, különös tekintettel a keresztény közösségek helyzetére, a további lépésekről pedig folyamatosan konzultál európai és atlanti szövetségeseivel.

A brit választók nagy többsége helyesli, hogy a parlament elvetette Nagy-Britannia részvételét a Szíria elleni esetleges katonai beavatkozásban. A brit parlament alsóháza a múlt héten – általános meglepetésre – leszavazta azt az indítványt, amelyben a kormány törvényhozási hozzájárulást kért a brit fegyveres erők bekapcsolódásához a szír rezsim elleni külső fegyveres fellépés esetén. A BBC megbízásából ezután elvégzett országos felmérés hétfőn ismertetett eredményei szerint a megkérdezettek 71 százaléka vélekedett úgy, hogy a parlament helyes döntést hozott, és csak 20 százalék nevezte elhibázottnak a brit katonai beavatkozás elvetését.

A német  hírszerzésnek (BND) sikerült elcsípnie egy olyan, a szíriai vegyifegyver-támadásra vonatkozó információt, amely Bassár el-Aszad elnök felelősségét valószínűsíti – jelentette hétfőn a Spiegel Online. A német hírportál beszámolója szerint Gerhard Schindler, a BND elnöke hétfőn a Bundestag (a parlament alsóháza) néhány kiválasztott képviselőjével tartott titkos ülésen arról számolt be, hogy az augusztus 21-ei Damaszkusz melletti ideggáztámadás után lehallgatták a libanoni síita Hezbollah milícia egyik magas rangú képviselőjének az iráni nagykövetséggel folytatott telefonbeszélgetését.

Ebben az Aszad elnököt katonailag támogató Hezbollah tisztségviselője állítólag említést tett arról, hogy a mérgező anyagokkal végrehajtandó támadás parancsa a Bassár el-Aszadhoz hű erőktől érkezett. A Hezbollah embere azt is megjegyezte, hogy a szíriai elnök idegei valószínűleg felmondták a szolgálatot, hiszen ezzel a paranccsal hatalmas hibát követett el. Gerhard Schindler minderről azt mondta a megbeszélés résztvevőinek, hogy bár egyértelmű bizonyíték nem áll rendelkezésükre, a BND által elvégzett alapos valószínűségelemzés alapján a szíriai kormányerők hajthatták végre az ideggáz-támadást. A hírportál szerint mindez arra utal, hogy végső szakaszukba érkeztek a főváros birtoklásáért vívott harcok. A BND szóvivője nem volt hajlandó kommentálni a Spiegel Online értesülését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.