A felsőház megszüntetésére buzdítják a választókat

Az ír kormányzat vezetői arra kérték a választókat, hogy a pénteki népszavazáson támogassák a parlament felsőházának megszüntetését.

KG
2013. 10. 04. 0:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jobbközép Fine Gael és a Munkáspárt vezette kormánykoalíció, amely választási kampányában politikai reformokat ígért, jelentős költségcsökkentést vetített elő a népszavazás pozitív eredménye esetén: számításaik szerint 20 millió eurót takaríthatna meg az ország a szenátus feloszlatásával.

Richard Bruton kereskedelmi, fejlesztési és vállalkozási miniszter a The Irish Times ír napilapnak csütörtökön közölte: a felsőház idejétmúlt intézmény, amely sokkal inkább a politikusok, mintsem a lakosság érdekeit szolgálja, így indokolt az eltörlése.

A szenátus megszüntetését ellenző Fianna Fáil ellenzéki párt azzal érvel, hogy a kormányzat csupán saját hatalmát akarja központosítani a felsőház eltörlésével, hiszen a szenátus felülvizsgálja és alkalmanként késlelteti a törvények elfogadását.

„Ha valamit is tanultunk az Írországot sújtó gazdasági válságból, azt mindenképpen, hogy több felülvizsgálatra van szükség, nem kevesebbre” – mondta Micheál Martin, a Fianna Fáil vezetője a The Financial Times című lapnak. Az ír politikus hozzátette, hogy ha eltörölnék a szenátust, néhány miniszter szűk körének ellenőrzése alá kerülne „Európa leggyengébb parlamentje”.

Bruton ugyanakkor az intézmény eredménytelenségével érvelt: „legutóbb, amikor a szenátus késleltetett egy törvényt, 1964-et írtunk, és akkor még a Beatles volt a zenei toplisták élén”.

A The Irish Times múlt pénteki és szombati közvélemény-kutatásából kiderült, hogy – a bizonytalan szavazókat nem számítva – a megkérdezettek 62 százaléka támogatja a szenátus megszüntetését.

A felsőház megszüntetését támogatók 43 százaléka a költségek csökkentésével indokolta véleményét, 16 százalékuk úgy gondolta, hogy a szenátusnak nincs igazi hatalma, és 14 százalékuk szerint az országnak nincs szüksége a dáil, az ír parlament mellett egy felsőházra is. A pozitív választ adók mindössze nyolc százaléka indokolta döntését a politikusok számának csökkentésével.

Írország 1937-ben elfogadott alkotmánya erős parlamenti alsóházat és egy gyenge szenátust hozott létre. A felsőház törvénymódosításokat javasolhat, és hátráltathatja a jogszabályok elfogadását, ugyanakkor a kormányzat nevezi ki a szenátorok többségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.