Eltűntek Zürichből a magyar prostituáltak?

A szigorítások miatt Zürichből Németország felé vándorolnak a magyar szexmunkások.

Magyar Nemzet
2013. 10. 22. 3:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar állampolgárságú szexmunkások, akik korábban az utcai prostituáltak nagy részét adták, az elmúlt időben „eltűntek” Zürichből – tudta meg a Magyar Nemzet a Belügyminisztériumtól (BM). Mint írták, ennek az lehet az oka, hogy augusztus vége óta tilos az utcai prostitúció annak eddigi fő zürichi helyszínén, a Sihlquai-on. Azóta csak az újonnan kijelölt „bokszos”, ellenőrzött helyszíneken engedélyezett az ilyen szexuális szolgáltatások nyújtása. Az utóbbi időben bevezetett ellenőrző intézkedések, a kötelező bejelentkezés, a rendőrségi engedélyezési procedúra és most a jól ellenőrzött új telephelyek szakemberek szerint annyira megnehezítették az üzletet, hogy az immár nem vonzó annyira, és a magyar prostituáltak más országokba, elsősorban Németországba vándorolnak Zürichből.

Svájcban 1942 óta legális a prostitúció, Zürich pedig az európai szexipar egyik központja. A szükséges engedélyek megszerzése után és adózás mellett, meghatározott területeken bárki dönthet úgy, hogy ilyen módon teremt magának megélhetést. Sokan mennek ezért a svájci városba Magyarországról is az anyagi haszonszerzés reményében. Éles határt kell azonban húzni azok közt, akik önként, illetve azok között, akik emberkereskedők áldozataként bocsátják áruba a testüket – hangsúlyozta a lapnak az Érdekvédelem és támogatás bevándorló nőknek és a nőkereskedelem áldozatainak (FIZ) nevű svájci szervezet. Utóbbi esetben az érintetteket rendszerint hamis ígéretekkel csábítják külföldre bűnözők, majd kint szembesítik őket azzal, hogy a munkáról, szerelemről, pénzről szőtt álmaik alaptalanok, és kiszolgáltatott helyzetüket kihasználva kényszerítik őket prostitúcióra.

A magyar Belügyminisztérium tájékoztatása szerint magyar állampolgárok Svájcon kívül elsősorban Hollandiában válnak szexuális célú kizsákmányolás áldozatává. Nagyon kevés azonban azoknak az eseteknek a száma, amelyek a hatóságok látókörébe kerülnek, egyebek közt azért, mert gyakran maguk a futtatott személyek sem fedik fel, hogy nem önként fogadják az ügyfeleket, esetleg nem is tekintik magukat áldozatnak. Mindezen okok feltehetően hozzájárultak, hogy Magyarország berni nagykövetségének konzuli osztálya 2012-ben nem találkozott klasszikus emberkereskedelmi esettel.

Ezzel szemben 2011-ben 19, 2012-ben 17 olyan új eset került a FIZ látókörébe, ahol az áldozat magyar volt. A rendőrséggel szorosan együttműködő szervezet igazgatója, Susanne Seytter arról számolt be, hogy az általuk felkarolt nők ötven százaléka Kelet-Európából származik, ezen belül magyarok alkotják a legnagyobb csoportot. Hazánkon kívül a legtöbben a régión belül Bulgáriából és Romániából érkeznek. A szervezet széles körű szolgáltatást nyújt az áldozatoknak: szükség esetén jogi, anyagi, pszichológiai segítséget kínál. Felmérik azt is, mennyire lenne veszélyes a nőknek visszatérniük a hazájukba. – Senkit sem kényszerítünk arra, hogy visszatérjen oda, ahonnan jött. Erről mindenkinek magának kell döntenie – hangsúlyozta az igazgató. Mint mondta, az általános tapasztalat szerint valamennyi áldozat szíve szerint hazamenne, ez azonban, a saját biztonsága szempontjából nem mindig ajánlott. Utóbbi helyzetben a FIZ abban segít a nőknek, hogy beilleszkedhessenek a svájci társadalomba.

Győr Ágnes

Részletek a Magyar Nemzet keddi számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.