Európai tendencia, hogy dolgozni kell a segélyért

Közmunkára fogná az októberi képviselőházi választáson induló cseh pártok többsége a munkanélkülieket és az állami segélyből élőket.

BuL
2013. 10. 03. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma azért került a közvélemény figyelmének középpontjába, mert az alkotmánybíróság két éve olyan döntést hozott, miszerint alkotmányellenes közmunkára kényszeríteni a munkanélkülieket és az állami támogatásból élőket.

A döntés azóta is viták tárgya volt, ezért a pártok módosítanák a közmunkáról szóló törvényt. Míg a korábbi szabályozás szerint a közmunka lényegében „ingyenes” munka volt, a javasolt új szabályozás szerint az ebbe bekapcsolódó személyek munkájukért bizonyos fizetséget kapnának, illetve a közmunkában való részvétel lenne a feltétele bizonyos segélyek folyósításának.

Az elképzelés támogatói szerint a kötelező közmunka egyfajta ostor lehetne a megrögzött munkakerülőkkel szemben, illetve elősegítené, hogy a munkanélküliek ne szokjanak rá a semmittevésre. Az elképzelés ellenzőinek legfőbb érve: az érintettek korábban rendesen fizették a kötelező társadalombiztosítást, s ebből következik, hogy joguk van a segélyekre is.

„Arra kell nevelnünk az embereket, hogyha valamit akarnak az államtól, akkor azért adniuk is kell valamit az államnak” – nyilatkozta a Právo című napilapban Lenka Kohoutová, a Polgári Demokratikus Párt (ODS) szakértője. Az ODS elképzelései szerint a közmunka-kötelezettség azokra vonatkozna, akik több mint fél éve munkanélküliek. Nekik havonta 80 órát kellene ledolgozniuk, amiért bizonyos fizetést is kapnának. Ha elutasítanák a közmunkát, akkor havonta csak a létminimumot kapnák kézhez, ami jelenleg 2200 korona (mintegy 25 ezer forint). A havi átlagbér 24 500 korona (276 ezer forint) Csehországban.

Hasonló tervezetet tett le az asztalra a másik jobboldali párt, a TOP 09 is. A párt szerint azonban már két hónapnyi munkanélküliség után kötelező lenne a közmunka. Elutasítás esetén, szerintük is csökkenteni kellene az állami támogatásokat.

Havi 80 órás közmunkát javasol az ANO mozgalom is, amelynek esélye van bejutni a parlamentbe.

A baloldali pártok egyetértenek abban, hogy a fizetség nélküli közmunkát véglegesen el kell vetni. A Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) az osztrák modellt követné ezen a téren. A munkanélküliek különféle városi cégekben dolgoznának, s bérük egy részét az állam állná.

Miroslav Opálka, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) szakértője szintén támogatja a fizetett közmunkát. A kommunisták szerint a városi cégeken kívül a munkanélküliek különféle, a társadalom szempontjából fontosnak minősített civil szervezetekben is tevékenykedhetnének.

A mérvadó pártok között egyetértés van abban, hogy a probléma megoldását a választás után napirendre kell tűzni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.