Mintegy tíz halászbárka hajózott ki a háborgó tengeren a Lampedusa partjaitól néhány száz méterre történt szerencsétlenség helyszínére, ahol sárga virágcsokrokat dobtak a habokba, és kürtjeik megszólaltatásával emlékeztek a tragédia több mint száz áldozatára. Eddig a csütörtökön hajnalban történt szerencsétlenség 111 áldozatának holttestét emelték ki a vízből, további 155 embert élve mentettek ki a tengerből.
A holttestek keresését pénteken a rossz időjárási körülmények miatt felfüggesztették, és felkutatásuk szombaton sem folytatódhatott az erős szél és a magas hullámok miatt. Becslések szerint akár további 250 halálos áldozata is lehetett a katasztrófának. A túlélők elmondása szerint nagyjából 450-500 eritreai, ghánai és szomáliai menekült utazott a 20 méteres embercsempészhajón, amikor az elsüllyedt.
Az események hatására szombaton Jean-Marc Ayrault francia kormányfő és Didier Reynders belga külügyminiszter is azt sürgette, hogy mielőbb üljenek asztalhoz az Európai Unió tagállamai, és találjanak közös megoldást a kontinens bevándorlási kihívásaira.
A szerencsétlenség „részvétet, szolidaritást kelt, de a szavakon túl fontos, hogy Európa foglalkozzon ezzel a kifejezetten drámai helyzettel” – mondta a francia kormányfő. A belga külügyminiszter úgy fogalmazott: a tragédia rámutatott, hogy közös, átfogó európai bevándorlási politikára van szükség.
Ezzel párhuzamosan a lampedusai halászok szombaton visszautasították azon vádakat, amelyek szerint egyes hajók szándékosan nem segítettek a katasztrófa áldozatain. Tineke Strik, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének holland munkapárti jelentéstevője pénteken azt állította, hogy az olasz bevándorlási jogszabályok egyes rendelkezései eltántorítják a hajók kapitányait, hogy segítséget nyújtsanak a bajba került menekülteknek. „Ez a tenger törvénye! Ha látsz valakit, aki bajba jutott, azonnal segítened kell rajta. (...) Elképzelhetetlen, hogy lampedusai halászok úgy tettek volna, mintha nem vették volna észre a balesetet” – mondta az AP hírügynökségnek egy helyi halász, aki állítása szerint elsőként ért a baleset helyszínére.
A csütörtöki katasztrófát az okozta, hogy a zsúfolt hajón tűz ütött ki, amely elől a menekültek a bárka egyik végébe rohantak, felborítva azt. A menekültek többsége nem tudott úszni, és sokan a hajó belsejében ragadtak a baleset közben.
A mindössze 20 négyzetkilométeres Lampedusa az utóbbi években a Földközi-tengeren az életük kockáztatásával áthajózó afrikai bevándorlók „kapuja” lett Európa felé. A szigeten – amely közelebb fekszik az észak-afrikai partokhoz, mint Szicíliához – 2013 első fél évében közel 4000 bevándorlót regisztráltak, azaz háromszor annyit, mint az előző év azonos időszakában. Az utóbbi 25 évben hivatalos adatok szerint legalább 19 ezer Olaszországba tartó menekült halt meg hajótörésekben, de szakértők szerint a valós szám ennél magasabb is lehet, mivel vélhetően sok kisebb szerencsétlenségre nem derül fény.