Még a tévéből is száműzték Verespatakot

11 reklámban népszerűsítették volna a tervezett aranybányát. Nem tehetik.

GB
2013. 10. 15. 21:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az audiovizuális tanácsnak az ülésen jelen lévő nyolc tagja egyhangúlag határozott a 11 reklám betiltásáról, amelyeket az után vizsgált meg, hogy mintegy kétezer feljelentés érkezett ez ügyben a hatósághoz.

„Az audiovizuális tanács azt állapította meg, hogy ezek a reklámok sértik a CNA rendelkezéseit, mert megtévesztőek, egyoldalúak és nagyon agresszívek” – mondta a médiahatóság tagja.

Turos szerint a verespataki aranybánya ügye már politikai kérdéssé vált, hiszen erről a parlamentnek kell döntést hoznia. Ezért ennek a befolyásolására irányuló reklámok politikai kampánynak minősülnek, amit választási kampányon kívül tilos folytatni.

A CNA tagja szerint nem világos, hogy a népszerűsítő anyagok valójában mit is reklámoznak. Egy részük a verespataki nehéz szociális helyzetet mutatja be, fő üzenetük az, hogy a beruházás révén munkahelyek létesülnek, ugyanakkor ezek a reklámok nem tekinthetők álláshirdetésnek – magyarázta Turos Lóránd.

A verespataki aranybánya-beruházás kérdése jelenleg a román parlament napirendjén szerepel, miután a bukaresti kormány augusztus végén olyan törvénytervezetet terjesztett a törvényhozó testület elé, amely elősegíti a ciántechnológiás bányaberuházást. Ezzel egy időben a beruházó (a Rosia Montana Gold Corporation – RMGC) sokak által túlzottan intenzívnek tartott reklámkampányt indított a román audiovizuális médiában.

A Cotidianul.ro román hírportál szeptember 28-án arról írt: nagyon sok embernek nem tetszett az RMGC reklámfilmjeinek tartalma, például az, ahogy a tévék a verespataki beruházás ellen szervezett utcai tüntetéseket bemutatták. Visszatetszést okozott az is, hogy az RMGC hatalmas összegeket pumpált a médiába. A közszolgálati televízióban állítólag kilenc napig semmilyen információ nem jelent meg az utcai tüntetésekről.

A ciános bányaberuházást ellenző környezetvédők a kénsavas vízzel elárasztott, negyed évszázada elpusztított Szászavincről (Geamana) készült drámai rövidfilmmel figyelmeztetnek arra, hogy milyen sors vár Verespatakra a bányaprojekt megvalósulása esetén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.