A német kormányfő szerdán felhívta Barack Obama amerikai elnököt, és elmondta, hogy megrendítené a két ország baráti kapcsolatát, ha beigazolódna a feltételezés – közölte a német kormányszóvivő. Steffen Seibert közleménye szerint a kancellár hangsúlyozta, hogy elvárja az ügy gyors és teljes feltárását.
Az amerikai nemzetbiztonsági tanács egy szóvivője a Spiegel Online-nak elmondta: az amerikai elnök biztosította a német kancellárt arról, hogy az Egyesült Államok nem figyeli meg kommunikációját és a jövőben sem tesz ilyet. A szóvivő kitért a válaszadás elől arra a kérdésre, hogy ez a kijelentés a múltra vonatkozóan is érvényes-e.
A Spiegel Online szerint a német hatóságok annak nyomán jutottak a következtetésre, hogy Merkel mobilja megfigyelési célpont lehetett, hogy a hírportál, amelyhez eljutottak az informatikai adatgyűjtésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökségtől (NSA) kiszivárogtatott dokumentumok, egy oknyomozó anyaggal kapcsolatban felvilágosítást kért a kormánytól.
Washington minden egyes latin-amerikai állam után kémkedett – közölte az NSA titkos adatgyűjtési programjáról először beszámoló újságíró, Glenn Greenwald egy hétfői sajtókonferencián.
Ismert, a Der Spiegel a hét végén arról írt: az informatikai hírszerzéssel foglalkozó amerikai ügynökség feltörte a mexikói elnöki hivatal informatikai rendszerét és hozzáfért az államfő elektronikus leveleihez. A műveletet még 2010-ben, Felipe Calderón hivatali idején hajtották végre. Az még korábban kiderült, hogy Dilma Rousseff brazil államfő e-leveleit és telefonhívásait is megfigyelés alatt tartotta az NSA.
Az amerikai elnök egyébként hétfő este telefonon hívta fel a francia államfőt annak nyomán, hogy párizsi sajtójelentések szerint az Egyesült Államok kiterjedt adatgyűjtést folytatott Franciaországban.