Novemberben megszűnhet a kórházi ellátás

Tiltakozó akcióba kezdett hétfőn a romániai állami egészségügyi rendszer több mint kétszázezer alkalmazottja.

MD
2013. 10. 14. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érdekképviselet november másodikán felvonulást rendez Bukarestben a parlament és a kormány székháza közötti útvonalon. Az Agerpres hírügynökség által idézett szakszervezeti vezető hozzátette: már negyvenezer aláírás összegyűlt az általános sztrájk meghirdetéséhez szükséges százezerből.

„Az szeretnénk, hogy az egészségügy költségvetése 2016-ig érje el a GDP 6 százalékát [jelenleg mintegy 4 százalékot tesz ki], és dolgozzanak ki külön bértörvényt a teljes egészségügy számára az orvosoktól a nővérekig és biokémikusokig” – mondta Marius Sepi szakszervezeti alelnök.

A Sanitas a romániai kórházak „álcázott privatizációját” is ellenzi, ugyanis a szaktárca lehetővé tenné, hogy az orvosok az állami kórházakba költöztessék magánpraxisukat, így a magánrészlegeken pénzért nyújtott szolgáltatásokkal egészíthetnék ki jövedelmüket anélkül, hogy betegeiket sétáltatnák az állami kórházak és magánklinikáik között.

Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter elítélte a nyomásgyakorlást. Elmondta: a szaktárcánál zajló tárgyalásokon a szakszervezet legtöbb követelésére megoldást találtak már, csak azt nem tudják elfogadni, hogy a rezidens orvosok bérét megduplázzák.

A romániai orvosi kamara szerint az Európai Unióban a romániai orvosok kapják a legkisebb fizetést: átlagosan kétszáz eurót havonta. Becslésük szerint az ország 2007-es uniós csatlakozása óta 14 ezer orvos hagyta el az országot, amely képzésükre mintegy három és fél milliárd eurót költött.

A statisztikai intézet adatai szerint a romániai egészségügyi alkalmazottak havi nettó átlagfizetése tavaly 290 euró volt (mintegy 85 ezer forint), 13 százalékkal kevesebb, mint az országos átlagbér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.