Szócska: Van magyar recept

A magyar egészségügy válasza a válságkezelésre hosszú távon fenntartható rendszert eredményez.

2013. 10. 25. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU legjelentősebb, Európai Bizottság által támogatott egészségpolitikai fórumán mintegy félszáz politikus, kutató, egészségbiztosítási szakember, illetve a gyógyszeripar képviselői vitatták meg az egészségügy helyzetét. A tanácskozás középpontjában a fenntartható, krízisektől védett egészségügyi rendszer létrehozása állt. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, hogy a válság több ponton is kikezdte az egészségügyet. Minden ország azzal szembesül, hogy a források szűkülése miatt mérsékelni kell az egészségügyi kiadásokat, ugyanakkor a feladatok nőnek.

A legnagyobb kihívást a társadalom elöregedése mellett a harmadik országokból érkező bevándorlók tömegeinek ellátása jelenti szinte minden európai államban. Az újonnan csatlakozott kelet-európai és a válság által erősen sújtott dél-európai országoknak pedig mindezeken felül gondot jelenthet az infrastruktúra megfelelő szintű működtetése, amit annak ellenére kellene megoldaniuk, hogy nap mint nap szembesülniük kell az orvos- és nővérelvándorlás miatti munkaerő-deficit veszélyével – derült ki a fórumon.

A 16. EGFH-n Magyarországot Szócska Miklós képviselte. Az egészségügyért felelős államtitkár előadásában kifejtette, a válság elhúzódása ellenére természetes elvárás, hogy az egészségügy színvonala ne romoljon, ennek módját kell megtalálniuk az egyes országoknak. A magyar „recept” erre a helyzetre kétirányú megoldást kínál: részben a kórházi ellátás központosításával, a prevenció szabályozásával költséghatékonyabbá teszi az ellátást, részben pedig új forrásokat is teremt az ellátás színvonalának megtartására, növelésére. Ilyen forrás például a népegészségügyi termékadó – vagy közkedvelt nevén a chipsadó –, illetve a jövedéki adó, aminek egy hányada szintén az egészségügyi ellátást szolgálja.

A magyar egészségügy válasza a válságkezelésre hosszú távon fenntartható rendszert eredményez még akkor is, ha ez az út európai mércével mérve nem tekinthető tipikusnak – hangsúlyozta Szócska. A harmadik országokból Európába irányuló migráció kapcsán az államtitkár rámutatott, ez elsősorban a járványügyi ellátórendszer próbája. Ebben Magyarország igen jó eredményeket tud felmutatni, oltási rendszerünk ugyanis európai mércével mérve is a legjobbak közé sorolható – mutatott rá az államtitkár.

A társadalom elöregedése kapcsán hangsúlyozta, ha nem növekszik jelentősen az orvos- és nővérképzés kibocsátása, az európai munkaerőpiacon hét éven belül egymillió egészségügyi dolgozóval lesz kevesebb a szükségesnél. – A társadalom elöregedése miatt nem csak az egyetemek kibocsátását kell megnövelni, de a szakmastruktúrát is változtatni kell, mert megnövekszik a munkaintenzív ellátási formák iránti igény. Erre fel kell készülni, a képzést ebbe az irányba kell változtatni – fogalmazott Szócska.

A más országokban munkát vállaló diplomások kérdése kapcsán az államtitkár kifejtette: ők dupla veszteséget jelentenek a kibocsátó országoknak. Ezeknek egyrészt vállalniuk kell a képzés költségeit, másrészt szembe kell nézniük azzal, hogy nincs kit annak az orvosnak vagy nővérnek a helyére állítani, aki a jobb megélhetés reményében más országban vállal munkát. – A donor – vagyis képzett munkaerőt kibocsátó – országokban keletkező munkaerő-deficit csökkentése, megszüntetése csak az EU központi büdzséjéből finanszírozott foglalkoztatáspolitikával képzelhető el.

Ez már tíz éve téma az EHFG elnökségében, ám most sürgetővé vált a megoldás megtalálása. A magasan képzett munkaerő elvándorlása ugyanis ma már nem csak az újonnan csatlakozott országokat érinti, vagyis nem csak keletről nyugatra irányuló migrációt jelent. Megindult egy délről északra irányuló munkaerő-elvándorlás is, és ez az olyan régi EU-tagok egészségügyi rendszerében is gondot okoz, mint Spanyolország vagy Portugália, de a legutóbbi időktől ezzel szembesül Franciaország is – mutatott rá a kérdés kapcsán Szócska Miklós.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.