A tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap értesülései szerint a kormányfő asztalán fekvő, komoly megfontolás tárgyává tett lehetőségek között szerepel, hogy a külföldi EU-polgároknak egy teljes évnyi életvitelszerű nagy-britanniai tartózkodást kell igazolniuk, mielőtt igénybe vehetnék a szociális ellátórendszer szolgáltatásait.
A lap kormányzati forrásai szerint a terv elfogadása esetén az EU szinte bizonyosan bíróság elé citálja Londont, mivel az Európai Bizottság tiltja a hazai és külföldi uniós állampolgárok közötti diszkriminációt. Cameronnak ugyanakkor bátorítást ad, hogy számos más nyugati EU-tagállam – köztük Németország, Spanyolország és Dánia – is osztja a bevándorlással kapcsolatos brit aggályokat.
A kormányfőt e kérdésben támogatja Boris Johnson, London befolyásos konzervatív párti polgármestere is. Johnson a The Sunday Times idézete szerint őrültségnek nevezte a bevándorlás jelenlegi uniós szabályozását, amely miatt a brit kormány teljesen tehetetlen az esetenként „semmiféle munkavégzési hajlandóságot nem mutató” uniós bevándorlókkal szemben.
A kormányzó Konzervatív Párt alsóházi frakciójában eközben folytatódik annak a kezdeményezésnek az aláírásgyűjtése, amelynek célja a romániai és a bulgáriai munkavállalók nagy-britanniai letelepedésére vonatkozó, január 1-jén lejáró átmeneti korlátozások meghosszabbítása további öt évvel. A módosító indítványt, amely 2018 decemberének végéig javasolja kiterjeszteni a román és bolgár állampolgárokra vonatkozó korlátozásokat, a tory frakció több mint tíz százaléka aláírta.
Nagy-Britanniában – éppen a román és a bolgár állampolgárokkal szembeni korlátozások lejártának közeledtével – egyre fajsúlyosabb belpolitikai vitatémává válik az uniós társállamokból érkezők bevándorlásának szabályozása.
A minap még az ellenzéki Munkáspárt egyik legtekintélyesebb veterán politikusa, Jack Straw volt belügy- és külügyminiszter is látványos hibának minősítette, hogy a Labour vezette korabeli brit kormány az EU-szabályok által lehetővé tett átmeneti korlátozások nélkül beengedte Nagy-Britanniába a közép- és európai új uniós tagállamok munkavállalóit a 2004-es EU-bővítés után.
Egy friss kutatás szerint a bevándorlók többet tettek Nagy-Britanniáért, mint maguk a britek.
Jonathan Todd, Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztos szóvivője a vitát kommentálva a minap azonban kijelentette a BBC televízióban, hogy a brit gazdaság és a költségvetés jól jár az EU-társállamokból érkező munkavállalók beáramlásával. Todd szerint ugyanis a betelepülő EU-polgárok „hatalmas többsége” többet fizet be adó és társadalombiztosítás formájában a brit szociális ellátórendszer költségvetésébe, mint amennyit igénybe vesz belőle.