Gyanús csomagok és rakétatámadások Kabulban

Apáti Zoltán ezredes, az afganisztáni repülőtéri magyar misszió parancsnoka szerint ki tudták szűrni a terrorcselekményekre készülőket.

2013. 11. 20. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nemrégiben tért haza a Magyar Honvédség Kabul Nemzetközi Repülőtér Őr- és Biztosító Kontingens váltása Kabulból. Hogyan értékeli a kontingens tevékenységét? Mi volt a legfontosabb eredménye a szolgálatnak? Hány feladatot hajtottak végre, azok milyen jellegűek voltak?
– A Magyar Honvédség őr- és biztosító kontingens második váltásának állománya magas színvonalon látta el feladatait az utóbbi hat hónapban. Ezt támasztja alá az a számos elismerés, amelyet a kontingens állománya kapott a műveleti területen akár szóban a napi feladatellátás során, vagy a külszolgálat végén, amikor 16 katona kapott francia vagy portugál elismerést. A legfontosabb eredménynek azt tartom, hogy azt a feladatot, amelyet a kontingens kapott, hibátlanul hajtotta végre. Vagyis egyetlen olyan támadás, atrocitás nem történt a kabuli repülőtér katonai része ellen, amely veszélyeztette volna a Magyar Honvédség vagy a szövetséges erők bármely tagját. Arra, hogy hány feladatot hajtottunk végre, úgy tudnék válaszolni: számtalant. A hat hónap nagyon hosszú idő volt ahhoz, hogy a 235 főből álló kontingens megszámlálhatatlan feladatot teljesítsen.

– A repülőtéren belül mik voltak a konkrét feladataik, és hol volt a tevékenységi körzetük?
– Az alapfeladatot öt részre lehet osztani. Ezek közül három lényegében nagyon hasonló egymáshoz, de mégis különböző. Ez a három feladat a kabuli repülőtér három fő beléptető pontjának üzemeltetése, napi 24 órában. Az ellenőrző-áteresztő pontok üzemeltetése azért hasonló, de mégis különböző feladat, mert ezek más és más funkciókat látnak el, így más és más a kialakításuk. Van olyan, amelyik a helyi lakosság gyalogos beléptetését biztosítja, valamint a személygépjárművek átvizsgálására, be- és kiléptetésére szolgál. A második a személy- és tehergépjárművek, továbbá a katonai harcjárművek mozgását, a harmadik pedig az első kettőnél említett valamennyi mozgást teszi lehetővé. Ezenkívül mi láttuk el az úgynevezett azonnali reagálású erők feladatait is. Különböző készenléti idővel ugyancsak a nap huszonnégy órájában, heti hét napban, több készenléti erőt biztosítottunk a reptéren. Egy szakaszunk a repülőtér belső biztonságát őrizte és az ahhoz tartozó feladatokat hajtotta végre nap mint nap.

– Hány gépjárművet vizsgáltak át naponta, azok közül hánynál kellett riasztani a gyors reagálású erőket vagy kellett intézkedni? Melyek voltak a legveszélyesebb szituációk?
– Naponta több száz személyt és hetente több ezer járművet ellenőriztek katonáink. A gyorsreagálású erők riasztásának száma igen változó volt. Erről annyit mondhatok, hogy erre nem túl gyakran került sor. A riasztásokat abszolút nem nevezném rendszeresnek. Az esetleges veszélyes szituációkra olyan eljárásrendek vonatkoznak, amelyek alkalmazásával katonáink gond és probléma nélkül képesek voltak megfelelően intézkedni a szolgálat során. Természetesen csak nagyon komoly kiképzéssel és ezekre a kidolgozott eljárásokra való megfelelő felkészítéssel érhető el ez a magas színvonalú szolgálatellátás. Ezt katonáink bizonyították a hat hónap során.

– Mégis, milyen esetekben kellett az átvizsgált személyekkel szemben intézkedni? Voltak-e kísérletek öngyilkos merényletre? Hogyan kellett erre felkészülni?
– Mint az korábban említettem, katonáink naponta több száz személyt vizsgáltak át. Intézkedni abban az esetben kellett velük szemben, ha nem a beléptetés szabályainak megfelelően, például a repülőtérre érvénytelen, vagy lejárt belépési engedéllyel akartak bejutni, vagy olyan eszközt, tárgyat akartak bevinni, amely nem engedélyezett. A magyar katonák által biztosított területtel szemben nem volt kísérlet öngyilkos merényletre. Elhárítani csak a korábban említett kidolgozott beléptetési rend maradéktalan betartásával, annak hibátlan végrehajtásával lehetett, hogy véletlenül se jusson át az ellenőrzésen olyan személy vagy anyag, amellyel bármilyen támadás végrehajtható lehet. A felkészülés a támadások megelőzésére és elkerülésére pedig folyamatos volt a hat hónap alatt. Természetesen ha bármilyen új tendencia megjelent a hadszíntéren, annak értékelését követően kidolgoztuk azokat a megfelelő lépéseket, amelyekkel ki tudtuk szűrni azokat, akik támadásra készülhettek volna.

 

További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.