Jól halad az uniós források lekötése

Lázár János újabb eszmecserét folytatott az unió székhelyén Johannes Hahn regionális politikáért felelős biztossal.

KG
2013. 11. 18. 19:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalosan meg nem erősített, az Európa Bizottságtól származónak mondott adatok szerint Magyarországnak az év végéig mintegy 2,3 milliárd euró összegben kell lekötnie projekttámogatásokat ahhoz, hogy azok – az átmeneti felfüggesztés okozta késedelem miatt – ne vesszenek el az ország számára. Eddig 2,1 milliárd euró ügye már sínre került, a pénz zömét tehát már mindenképpen fel fogja tudni használni Magyarország.

A neve mellőzését kérő uniós forrás szerint Lázár János nem csupán az idei forráslekötések kérdéskörét tekintette át Johannes Hahnnal folytatott, építő szelleműnek mondott megbeszélésén, hanem azt is megvitatták, hogy a 2014 és 2020 közötti időszakban Magyarország milyen szempontok és hangsúlyok szerint, milyen módon kívánja felhasználni a számára megnyíló kereteket.

Az említett szeptemberi 9-i megállapodás arról szólt, hogy Magyarország elfogadja az Európai Bizottság javaslatát az uniós támogatások ötszázalékos korrekciójára tíz olyan operatív program esetében, amelyet a mérnökkamarai regisztráció és a magyar nyelvtudás követelménye érintett. Lázár János – aki kormánybiztosként irányítja a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget – akkor a sajtónak elmondta: a felfüggesztett pénz nem vész el, Magyarországnak lehetősége van azt újra, máshol felhasználnia.

Az Európai Bizottság napokon belül válaszolni fog a fejlesztési forrásvesztés kockázatának csökkentésére tett magyar javaslatokra – nyilatkozta hétfőn Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára. Október végéig Magyarország 25 nagyprojektet juttatott el az Európai Bizottsághoz, emellett több operatív program között forrásátcsoportosítást kezdeményezett – közölte Csepreghy Nándor.

Magyarország alapvetően azokra a területekre szeretné az uniós forrásokat átirányítani, amelyeken az abszorpciós ráta magas, és ezzel lehetővé tenné, hogy a tartaléklistán szereplő projektek is támogatásban részesüljenek, illetve a hazai forrás terhére történt forráskihelyezések kapcsán a túlvállalt operatív programoknál a hazai költségvetési forrást ki lehetne váltani uniós forrással – fejtette ki a helyettes államtitkár.

Csepreghy Nándor elmondta: a bizottság jelezte, hogy a nagyprojektek nagy részét várhatóan befogadják, erről a hivatalos értesítést egy-két héten belül megküldik. Ez azért fontos, mert a nagyprojektek befogadása több százmilliárd forinttal csökkentheti az uniós forrásvesztés kockázatát. A hétfői találkozón Hahn biztos rövid határidőt jelölt meg az operatív programok módosítására adandó válaszukra is – tette hozzá.

Ha Magyarország a mostani javaslat alapján át tudná csoportosítani a forrásokat az operatív programok között, az példaértékű lenne, mert az ilyen átrendezés adott esetben akár éveket is igénybe vehet, a 2011 novemberében kezdeményezett forrásátcsoportosítást a KÖZOP és a KEOP között például 2012 októberében fogadta el a bizottság – mondta Csepreghy Nándor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.