Egy demonstrálónak betörték az orrát, a szélsőségesen nacionalista Szabadság párt egyik aktivistájának pedig a karja tört el a kormányépület előtti összecsapásban.
Délelőtt itt mintegy háromszázan tüntettek a parlamenti ellenzéki pártok zászlajával, illetve nemzeti és európai uniós lobogókkal. A kormányépület védelmére több száz rohamrendőrt vezényeltek ki. A miniszterek az összecsapás közben a hátsó ajtón át elhagyták az épületet. A kormány bejelentette, hogy szerdáig szünetelteti a munkáját.
A három parlamenti ellenzéki tömörülés vezetői – Arszenyij Jacenyuk, a Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfőt támogató Haza párt frakcióvezetője, Vitalij Klicsko, az UDAR (Ütés) és Oleh Tyahnyibok, a Szabadság párt elnöke – a rendőrkordon és a tüntetők közé állva hangosbemondón követelték Mikola Azarov miniszterelnök és kormánya távozását, valamint felszólították Viktor Janukovics elnököt, hogy írja alá Ukrajna társulási megállapodását az Európai Unióval.
A Szabadság elnöke szerint az összetűzések a rendvédelmi szervek „brutális és szégyenteljes” provokációja miatt robbantak ki, mert a belügyi alakulatok tagjai túlságosan erőszakosan lépnek fel a demonstrálókkal, köztük nőkkel szemben is, gumibotokkal ütik nemcsak a hátukat, de a fejüket is.
Előző nap a Függetlenség teréről spontán megindult a kormány épülete elé mintegy húszezer tüntető, akik közül néhányan megpróbáltak behatolni a kormányépületbe. A rendőrök könnygázzal és robbanás hangját imitáló hangfegyverekkel igyekeztek megfékezni a tömeget, egyes források szerint gumibotokat is használtak. A város központjában, az Európai téren az előző napi, becslések szerint százezres tüntetés után mintegy másfél ezer demonstráló kint töltötte az éjszakát, majd az ellenzék kérésére folytatták a tiltakozást.
A Vedomosztyi című orosz napilap azt írja, Janukovics hiába állította hónapok óta, hogy Ukrajna magabiztosan halad az európai integráció útján. Szerintük az elnök számára semmi sem fontosabb, mint a hatalom megtartása. „Nem izgatja, hol és milyen szövetségben lesz Ukrajna, ha nem ő fogja irányítani” – írja a lap munkatársa.
A kormány eközben igyekszik nem tudomást venni az országszerte zajló EU-párti megmozdulásokról, kitérnek az események kommentálása elől – írta hétfői számában a Kommerszant Ukrajina című lap. Mikola Azarov miniszterelnök az egyik orosz tévécsatornának adott interjút, amelyben kijelentette, hogy a kormány nem hagyja, hogy a 2004-es narancsos forradalomkor történtek megismétlődjenek.
Uniós vezetők ugyanakkor jelezték Kijevnek: továbbra is érvényes az Európai Unió ajánlata Ukrajnának a társulási és szabadkereskedelmi megállapodás aláírására de Brüsszel nem kényszeríti Ukrajnát semmire, Kijevnek magának, szabadon kell eldöntenie, milyen kapcsolatra törekszik az unióval – áll José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság és Herman Van Rompuynek, az Európai Tanács elnökének közös közleményében.
Ezzel szemben Európa kudarcának nevezte Traian Basescu román államfő a társulási folyamat leállítását, és úgy véli, hogy Brüsszel hibázott, amikor „hajthatatlan" álláspontra helyezkedett a bebörtönzött Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnök ügyében.