A levél szerzői aggódnak a kijevi Függetlenség terén – a Majdanon – tüntetők elleni erőszakos rendőri fellépés miatt, és rámutattak, hogy a tiltakozó fiatalok a szólás és a gyülekezés szabadságának alapvető jogát gyakorolva Ukrajnának az euroatlanti struktúrába történő integrálását sürgetik. Ez, és a térség stabilitása Amerika érdeke is – írják, másrészt Amerika hagyományosan védi a szabadságjogokat, így kellene tennie az ukrán tüntetők esetében is.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Catherine Ashton, az Európai Unió külügyi főképviselője a jövő hétfőn megvitatja az ukrajnai helyzetet Brüsszelben – közölte pénteken a moszkvai külügyminisztérium. Catherine Ashton a héten Kijevben járt, és tárgyalt Viktor Janukovics ukrán államfővel az ukrajnai belpolitikai válságról.
Közben a december 19-20-i uniós csúcsra Brüsszelbe hívták az ukrán ellenzéki UDAR (Ütés) vezetőjét, Vitalij Klicskót, akivel Angela Merkel német kancellár személyesen is találkozik – értesült a BBC.
A levél szerzői üdvözlik az amerikai külügyminisztérium legutóbbi közleményét, valamint a Joe Biden amerikai alelnök és Viktor Janukovics ukrán elnök között lezajlott telefonbeszélgetést. Ugyanakkor ennél többet várnának: Obama személyes beavatkozását kérik Putyinnál és Janukovicsnál, megakadályozva a térség „újraszovjetesítését”.
Az Obamának címzett levelet Maximilian Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció, Frank Spula, az Amerikai Lengyel Kongresszus, Saulius Kuprys, az Amerikai Litván Tanács és Mamuka Tsereteli, az Egyesült Államok Grúz Egyesületének elnöke írta alá.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!