Ezek után elindulna az adok-kapok az EU-ban

Illegális és végrehajthatatlan lenne az EU-társállamokból érkező munkavállalók számának korlátozása.

WA
2013. 12. 16. 21:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Clegg, aki a Liberális Demokratákat képviseli a konzervatív-liberális brit kormánykoalícióban, hétfőn tartott havi nemzetközi sajtóértekezletén arra az előző nap kiszivárogtatott értesülésre reagált, amely szerint a brit kormány 75 ezerben szabná meg a külföldi EU-állampolgárok nagy-britanniai bevándorlásának éves kvótáját.

Theresa May konzervatív párti belügyminiszter – akinek tárcája a The Sunday Times című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lap értesülése szerint a javaslatot kidolgozta – hétfőn nem volt hajlandó megerősíteni a terv létezését. May csak annyit mondott a BBC rádiónak, hogy „általánosságban” megvitatta a személyek szabad mozgásával kapcsolatos kérdéseket a többi uniós tagállam belügyminisztereivel, és az EU-n belül máshol is egyre nagyobb aggályokat okoznak az e szabadságjoggal elkövetett visszaélések. A miniszter szerint az elsődleges problémát azok okozzák, akik csak a helyi szociális juttatásokért települnek át más EU-országokba.

Nick Clegg miniszterelnök-helyettes ugyanakkor – élesen bírálva saját kormányát – hétfői londoni sajtóértekezletén kijelentette, hogy a belügyminisztériumnak „kevesebb időt kellene töltenie illegális és teljesíthetetlen tervek kiszivárogtatásával”. Hozzátette: az EU-munkavállalók számának nagy-britanniai korlátozása nagyon rosszul érintené azt a hozzávetőleg kétmillió britet, akik jelenleg más EU-tagállamokban élnek és dolgoznak. „Ők nem köszönnék meg a Konzervatív Pártnak”, ha „elkezdődne egy adok-kapok versengés (...), és szerte az Európai Unióban mindenki felhúzná a felvonóhidakat, megtiltva az embereknek, hogy az unió más térségeiben keressenek munkát” – fogalmazott Clegg.

A BBC hétfőn idézte Herman van Rompuynek, az Európai Tanács elnökének szóvivőjét, aki kijelentette, hogy a Nagy-Britanniában letelepedő külföldi EU-polgárok zöme munkavégzés céljából érkezik, a más uniós államokba költöző britek közül viszont sokan nyugdíjasként vándorolnak ki, és „ők nagyobb terhet jelenthetnek” fogadó országaiknak, mint a brit munkapiacon dolgozó külföldiek.

Ismert, David Cameron nemrégiben kijelentette: új korlátozásokra van szükség az olyan „hibák” elkerülésére, amelyek lehetővé tették 1,5 millió közép- és kelet-európai munkavállaló beáramlását Nagy-Britanniába a 2004-es EU-bővítés óta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.