Tisztogatásba kezdhet Kim Dzsong Un

Nagy számban hazarendeli a Kínában dolgozó észak-koreai külkereskedelmi képviselőket és üzletkötőket a phenjani rezsim.

WA
2013. 12. 14. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazarendeltek a név nélkül nyilatkozó források szerint kiküldetésben dolgoztak az északkelet-kínai Senjang és Dandong városokban, hogy elősegítsék a kétoldalú kereskedelmet és beruházásokat vonzzanak Észak-Koreába.

Dzsang Szong Teket a sztálini terrorból jól ismert vádakkal ítélték el: az ország hírügynöksége szerint „nemkívánatos erőkből álló csoportot vezetett", és célja az államhatalom megdöntése volt. Dzsangot a hírügynökség hazaárulónak minősítette.

 

Kim Dzsong Un októberben lecserélte a teljes politikai vezetőséget, mentorával pedig december elején számolt le. Korábban volt barátnőjét végeztette ki.

A kínai kapcsolatokért a legfelső szinten éppen az a Dzsang Szong Tek felelt – az országot vezető Kim Dzsong Un kegyvesztetté vált nagybácsija –, akit csütörtökön hazaárulóként végzett ki a phenjani rezsim, miután az ősszel külföldre szökött az a munkatársa, aki a legfelsőbb vezetőség pénzügyeit kezelte. Dzsangot azonnal kivégezték, miután a rögtönítélő katonai különbíróság halálra ítélte őt.

Észak-Korea azonban minden jel szerint le akar számolni a hozzá lojális személyekkel is, ezért hazarendeli őket – mutattak rá a dél-koreai hírügynökségnek nyilatkozó források, hozzátéve, hogy „a héten nagy számban sietve utaztak haza a Senjangban és Dandongban dolgozó észak-koreaiak”.

Egy másik forrás szerint Észak-Korea azt tervezi, hogy minden tisztségviselőjét hazarendeli Kínából, munkatársaikkal együtt. „Színleg azzal indokolják a lépést, hogy oktatást tartanak nekik a kormány politikájáról, de azok, akikről kimondják, hogy kapcsolatban álltak Dzsang Szong Tekkel, soha többé nem utazhatnak majd külföldre, és tisztogatás áldozataivá válhatnak” – mondta a szintén neve elhallgatását kérő forrás.

Pekingben szombaton azt közölték, hogy Vang Ji külügyminiszter és orosz kollégája, Szergej Lavrov telefonon megállapodtak, folytatják erőfeszítéseiket az észak-koreai nukleáris program korlátozásáról szóló, 2008-ban megrekedt hatoldalú tárgyalások felújítására. A kínai közlemény szerint Vang és Lavrov pénteken tárgyaltak egymással, nem sokkal azután, hogy Észak-Korea bejelentette Dzsang Szong Tek kivégzését. A közlés ugyanakkor nem tér ki arra, hogy Dzsang kivégzéséről is beszéltek volna.

Az Egyesült Államok, Dél-Korea és a kelet-ázsiai térség más államai Kim Dzsong Un észak-koreai vezető további kiszámíthatatlan lépéseitől tartanak. Dzsang kivégzése a legjelentősebb politikai fordulat a világtól elzárt ország életében azóta, hogy apja 2011. decemberi halála után a harmincas éveiben járó Kim Dzsong Un vette át Észak-Korea vezetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.