A külügyminiszternél is betelt a Cameron-pohár

David Cameron legutóbbi állásfoglalását bírálta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter hétfőn.

MD
2014. 01. 07. 5:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Twitteren közzétett üzenetében Sikorski arra a megjegyzésre reagált, amelyet Cameron a BBC brit televízió múlt hét végi politikai magazinműsorában tett, és amelyben úgy fogalmazott, hogy a kelet- és közép-európai országokból sokan csak a szociális juttatásokért költöznek más EU-országokba.

Sikorski úgy vélte, azoknak a külföldieknek, akik hozzájárulást fizetnek a brit társadalombiztosításhoz, jogosultnak kell lenniük a juttatásokra is. A miniszter azt írta: „Ha a britek elfogadják a mi befizetéseinket, miért ne kellene fizetniük a szociális juttatásokat? Miért kellene a lengyel hozzájárulóknak a brit hozzájárulók gyermekeit támogatniuk?” Radoslaw Sikorski egyúttal arra biztatta honfitársait, hogy térjenek haza Nagy-Britanniából.

Az EU-bevándorlás szigorításának tervei miatt Londont számos kritika érte uniós partnerei részéről. Lengyel politikusok már decemberben élesen bírálták Cameront, amiért azt mondta, hogy súlyos hiba volt 2004-ben feltételek nélkül megnyitni a brit munkaerőpiacot a lengyelek és más kelet-európai országok munkavállalói előtt.

Egy, a BBC televízió által kedden nyilvánosságra hozott országos felmérés adataiból kiderül, a megkérdezettek 77 százaléka a bevándorlók számának csökkenését kívánja. Ez az arány beállította a harminc éve minden év elején elvégzett hasonló vizsgálatok 2008-ban elért eddigi rekordját.

A felmérésbe bevont brit választók 56 százaléka ráadásul a bevándorlás „nagyon nagy mértékű” visszaszorítását szeretné. Az e válaszlehetőséget bejelölők aránya most volt a legmagasabb e közvélemény-kutatás három évtizedes történetében.

Arra a kérdésre, hogy a bevándorlás jó vagy rossz hatást gyakorol-e a brit gazdaságra, 47 százalék vélekedett úgy, hogy a hatás negatív, 31 százalék szerint ugyanakkor a brit gazdaságnak előnye származik a külföldi munkaerő beáramlásából. A hatást kedvezőnek gondolók fele is azonban e véleménye ellenére a bevándorlás korlátozását szeretné.

A keddi BBC-műsor megszólaltatja az ellenzéki brit Munkáspárt egyik legtekintélyesebb veterán politikusát, Jack Straw volt belügy- és külügyminisztert, aki kijelentette: a Labour vezette előző brit kormány elhibázta a bevándorlás kezelését, és ezt ő „mélységesen” sajnálja, mert „az ilyen mértékű” tévedések aláássák a kormányba vetett bizalmat.

Straw nem először ad hangot e véleményének. A politikus néhány hete egy lapinterjúban „látványos hibának” minősítette, hogy a Munkáspárt vezette korabeli brit kormány az EU-szabályok által lehetővé tett átmeneti korlátozások nélkül beengedte Nagy-Britanniába a közép- és kelet-európai új uniós tagállamok munkavállalóit a 2004-es bővítés után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.