A meg nem nevezett illetékes tájékoztatása szerint Fallúdzsát most már teljes egészében az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű dzsihádista szervezet ellenőrzi. Hozzátette: a várost övező körzeteket továbbra is az iraki rendőrség felügyeli.
Pénteken legalább 32 civil és 71 fegyveres halt meg az al-Kaidával szövetséges szélsőséges szunnita csoport és a kormányerők, valamint a hadsereggel szövetséges törzsi milíciák közötti harcokban.
Helyszíni beszámolók szerint Fallúdzsa szombaton „szellemváros” benyomását keltette, az utcák üresek voltak, az üzletek zárva tartottak, az áramszolgáltatás szünetelt. Üzemanyag hiányában nem működtek az áramfejlesztők sem, ellenben sűrűn lehetett hallani fegyverropogást.
Az iraki állami média előző nap arról számolt be, hogy a hadsereg kiűzte a szélsőségeseket azokról az ellenőrzőpontokról, amelyeket azok előzőleg elfoglaltak. A jelek szerint azonban a katonai egységek később mégis visszavonultak Fallúdzsából.
Az ILIÁ péntekre számos körzet felett megszerezte az ellenőrzést Anbár tartomány egy másik városában, Ramádiban is. Egy rendőrségi forrás közlése szerint a Fallúdzsától negyven kilométerre található Ramádi nagy része a kormányerők kezén volt szombat reggel, az iszlamisták a város három kerületében voltak jelen.
A két nyugat-iraki városban hétfőn robbantak ki a harcok azt követően, hogy a hatóságok felszámolták a kormány ellen tüntető szunniták egy sátortáborát Ramádiban. Szerdán a kormány a tüntetők követelésének engedve kivonta a katonákat a térségből, és az al-Kaida fegyveresei ezt követően több várost lerohantak Anbár tartományban.
A többségében szunniták lakta, a Núri al-Máliki síita miniszterelnök elleni elégedetlenség melegágyának tekintett Anbár tartományban több mint egy éve folynak kormányellenes tüntetések. Az Irakban kisebbségben lévő szunniták – akik Szaddám Huszein néhai diktátor alatt hatalmon voltak – hosszú ideje arra panaszkodnak, hogy a síita többség hátrányosan kezeli őket. Az amerikai beavatkozással megdöntött Szaddám Huszein néhai iraki diktátor országlása idején a szunnita kisebbségre támaszkodott.
A szunnita törzsi vezetők a bagdadi kormánnyal kötött csütörtöki együttműködési megállapodásuk aláírását követően egyértelművé tették, hogy elítélik a magát a szunniták védelmezőiként feltüntető al-Kaidát, és készek harcolni a terrorszervezet és annak iraki sejtjei ellen. A hadsereg és a szunnita törzsi milíciák mindkét városban vállvetve harcolnak az ILIÁ ellen.