Gránát robbant egy metróállomás közelében

Újabb robbanás történt Kairó belvárosában pénteken, egy ember halálát és 15 sebesülését okozva.

WL
2014. 01. 24. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újabb terrortámadás Kairó Dokki negyedében történt. Biztonsági források szerint egy metróállomás közelében mozgó autóból kézigránátot hajítottak az arra haladó rendőrségi járművekre.

Pokolgépes merényletet követtek el péntek reggel Kairóban az egyiptomi rendőrség központja ellen. A támadást egy öngyilkos merénylő követte el, aki robbanószerrel megrakott autójával nekihajtott az épület rácsos kapujának, amikor a rendőrök felemelték a biztonsági sorompót egy másik jármű kedvéért. A detonációban súlyosan megrongálódott a rendőrparancsnokság homlokzata, s legalább négy ember életét vesztette, ötvenen pedig megsebesültek – jelentették hivatalos források.

A központ előtt mély krátert ütött az autóba rejtett pokolgép robbanása. A detonáció után lőfegyverropogás hallatszott a környéken. Az állami tévé által idézett szemtanúk szerint az épületre lőttek fegyveresek. Nem sokkal később sok mentőautó érkezett a helyszínre. Az állami rádió jelentése szerint a halálos áldozatok között három rendőr van. A robbanás helyi idő szerint reggel fél hétkor történt, jóval a hivatali idő kezdete előtt, és az utcán is sokkal kisebb volt a forgalom, mint egy-két órával később szokott lenni.

Az állami tévének a helyszínről közvetített képein látszott, hogy a robbanás falrészeket szakított le az épület homlokzatáról, betört az összes utcafronti ablak, és hogy a robbanás tüzet okozott az épület különböző szintjein. A mentők még két órával a merénylet után is azon dolgoztak, hogy kiszabadítsák az áldozatokat a rommá vált épületből – jelentette a MENA hivatalos hírügynökség. A robbanás egy közeli múzeum homlokzatát is megrongálta, kitörte ablaküvegeit.

A robbanás súlyosan megrongálta a közelben lévő, nemrég felújított Iszlám Művészeti Múzeum homlokzatát és az 1881-ben alapított gyűjtemény több kiállítási tárgyát is. Mohamed Ibrahim régészeti miniszter közleménye szerint a XIX. századi épületben olyan súlyos kár keletkezett, hogy azt „újjá kell építeni”.

Egyelőre semmilyen szervezet nem jelentkezett a támadás elkövetőjeként. A merényletet egy nappal a Hoszni Mubarak elnök autokratikus rendszerét megdöntő 2011-es felkelés kezdetének évfordulója előtt követték el.

Egy harmadik robbanás is történt pénteken Kairóban, annak célpontja – az előző kettőhöz hasonlóan – a rendőrség volt, de emberéletet nem követelt. A harmadik merényletben egy kisebb erejű, házilagos készítésű pokolgép robbant fel egy rendőrőrs mellett a főváros délnyugati részén, a gízai piramisoktól körülbelül négy kilométerre.

Egyiptomban szinte naponta követnek el merényleteket azóta, hogy a hadsereg júliusban elmozdította a hatalomból Mohamed Murszi elnököt, de a rendőrparancsnokság elleni péntekihez hasonló súlyosságú nem volt hónapok óta. Murszit a Muzulmán Testvériség iszlamista mozgalom jelölte annak idején államfőnek. A mozgalom július óta számtalan tüntetést tartott, és péntekre – a délutáni nagy ima utáni órákra – is meghirdetett egy demonstrációt.

Az utóbbi hetek merényleteinek elkövetőjeként az Anszár Bét al-Makdisz (Jeruzsálem Védelmezői) nevű Sínai-félszigeti dzsihadista csoport jelentkezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.