London ellenzi az európai befolyást

Korlátozná az Emberi Jogok Európai Bíróságának hatáskörét Nagy-Britannia.

2014. 01. 03. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Chris Grayling brit igazságügyi miniszter szerint az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elveszítette legitimitását, mivel olyan döntéseket hozott, amelyekkel a brit választópolgárok nem értenek egyet. Ezért – mint mondta a BBC-nek adott interjúban – olyan tervekkel áll elő, amelyek a strasbourgi székhelyű törvényszék hatáskörének csorbítására és a brit legfelsőbb bíróság hatalmának növelésére vonatkoznak. – A legfelsőbb bíróságnak kell a legfelsőbbnek lennie. Nem hiszek abban, hogy az ország irányításával kapcsolatos döntéseket máshol kellene meghozni. Végső soron demokrácia vagyunk – nyilatkozta Grayling. A napokban Anglia és Wales egykori legfőbb bírája, Igor Judge is annak a véleményének adott hangot, hogy az európai bíróság aláássa a brit parlament szuverenitását.

A kormányzó Konzervatív Párt azonban koalíciós partnere, a Liberális Demokraták ellenkezése miatt egyelőre nem lesz képes módosítani az emberi jogokra vonatkozó brit törvényeket. A BBC-nek nyilatkozva Chris Grayling azt sem zárta ki, hogy a szigetország kilép az Emberi Jogok Európai Egyezményének hatálya alól. Erre szerinte úgy is van jogi lehetősége Nagy-Britanniának, hogy közben az Európa Tanács tagja marad.

Az európai törvényszék számos alkalommal ítélt úgy az elmúlt években, ami nem kedvezett Nagy-Britanniának. Az EJEB még 2012 májusában hozta meg azt a határozatát, miszerint törvénytelen a szavazati jog megvonása a börtönlakóktól. A bíróság szerint az egyes országok elvehetik a szavazás lehetőségét adott személyektől, de a teljes tiltás törvénybe ütközik. Nagy-Britanniában ma csak azok a rabok szavazhatnak, akiket vizsgálati fogságban tartanak. David Cameron brit miniszterelnök annak idején éles szavakkal reagált az EJEB döntésére, mondván, a brit parlament dolga eldönteni, kinek van joga beleszólni a választásokba, és nem „holmi külföldi bíróságnak”. A londoni kormány azonban azóta közölte, hogy kénytelen lesz megváltoztatni a törvényeket az EJEB határozatának megfelelően.

A teljes cikket a pénteki Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.