A magyar férfi jelenleg két börtön lakója: amikor tárgyalási szünet van, a La Paz-i San Pedro börtönben tartják fogva (a négyszáz fogolyra tervezett intézményben jelenleg több mint kétezer rab tartózkodik), a tárgyalási napokon (ez minden második hét hétköznapjaira esik) pedig a Santa Cruz-i Palmasola fegyházba szállítják. Ebben az intézetben nyáron háború tört ki a különböző részlegek lakói között, az összecsapásokban harmincnyolcan meghaltak és negyvenen megsérültek.
Tóásó Előd látogatásunkkor Bolívia legnagyobb városában (az ország hivatalos fővárosa Sucre), La Pazban tartózkodott. A 33 éves magyar férfi a körülményekhez képest jól van, és bizakodik a hazatérésben: magyarul tanítja feleségét, María Elena Fortúnt, aki naponta látogatja őt a cellájában. (Az egykori belügyminiszter, Guillermo Fortún lányát a börtönben ismerte meg, mert az ellenzéki politikust annak haláláig Tóásóéval azonos börtönrészlegben tartották fogva egy koncepciós perben, és az idős férfit lányai rendszeresen látogatták.)
A magyar férfit közel öt éve, 2009 áprilisa óta tartják fogva Bolíviában annak ellenére, hogy ügyében nem született ítélet, így a helyi törvények értelmében már régen, három évvel a letartóztatása után szabadon kellett volna engedni. A jogtalan eljárás miatt már szót emelt az ENSZ önkényes fogva tartásokat vizsgáló munkacsoportja, valamint az Amnesty International is. Legutóbb, november végén az Európai Parlamentben megszavazott határozattal szólították fel a latin-amerikai ország kormányát, hogy tartsák tiszteletben a legalapvetőbb emberi jogokat, helyezzék szabadlábra a fogva tartott uniós állampolgárokat, valamint folytassanak le független vizsgálatot és tisztességes eljárást az ügyben (A magyar és román állampolgársággal rendelkező, magyar nemzetiségű Tóásó Elődön kívül még egy horvát–bolíviai kettős állampolgárt, Mario Tadicot is terrorizmussal vádolnak).
Tóásó Előd és 37 társának ügye, az úgynevezett terroristaper rendkívül vontatottan halad Santa Cruzban: eddig összesen négy vádlottat hallgattak meg a 21 jelen lévőből (a többiek – jellemzően ellenzéki politikusok és őket támogató üzletemberek – elmenekültek az országból, és Brazíliában, az Amerikai Egyesült Államokban és Spanyolországban kaptak politikai menekült státuszt), és hátra van még az úgynevezett bizonyítékok értékelése és vitája, a tanúkihallgatások, valamint a védőbeszédek is. A magyar férfi úgy véli, 2014-ben nem várható ítélet az ügyében, de még az is megtörténhet, hogy az ítélethozatalra további éveket kell várni.
(Bolíviai látogatásunkról részletes riportot a Magyar Nemzet hétvégi magazinjában olvashatnak.)
Nem ismerte el szeptember végén Tóásó Előd azoknak a „számítógépes bizonyítékoknak” a hitelességét, amelyeket az ügyészség felhozott.
Tóásó korábban azt vallotta, hogy két barátját, Magyarosi Árpádot és Rózsa-Flores Eduardót kivégezték a kommandósok, amikor rájuk törtek a szállodájukban.