Obama korlátozni akarja az NSA-t?

Nyilvános felügyelet alá kerülhet majd az amerikai hírszerzés „prioritásainak keretrendszere”.

TK
2014. 01. 09. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az informátorok szerint erősebb nyilvános felügyelet alá kerülhet majd az amerikai hírszerzés „prioritásainak keretrendszere”. Valószínűleg mérséklődni fog a szövetségesek elleni kémtevékenység is.

Az elnök azt is mérlegeli, hogy megfossza-e az NSA-t attól a jogtól, hogy adatokat tároljon amerikaiak millióinak kommunikációjáról. Az ügynökség helyett ezeket az információkat vagy a telefontársaságok fogják őrizni, vagy egy harmadik fél gyűjti majd össze. Az ezekhez való hozzáférést az NSA számára minden egyes esetben külön bírósági végzés engedélyezi majd, a nemzetbiztonsági vészhelyzetek kivételével.

Obama a bejelentést megelőzően a törvényhozás tagjaival, valamint jogvédőkkel és hírszerzési szakértőkkel konzultál. A változtatásokra egy elnöki felülvizsgálati bizottság tett javaslatot.

Az elnök és Joe Biden alelnök szerdán találkozott Eric Holder igazságügyi miniszterrel, a 16 amerikai hírszerző szolgálat tevékenységét koordináló James Clapperrel, a nemzeti hírszerzés igazgatójával (DNI), valamint Keith Alexander tábornokkal, az NSA, John Brennannal, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és James Comey-val, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) vezetőjével.

A hírszerző szervek vezetői úgy vélekedtek, hogy az NSA tevékenységének alapvetően sértetlennek kell maradnia. Végső döntéseinek meghozása előtt az elnöknek meg kellett volna kapnia egy, a kongresszus által felállított, a magánélet sérthetetlensége és a polgári szabadságjogok ügyére szakosodott, részben független felügyeleti bizottság ajánlásait is. Ennek a jelentésnek az elkészítése azonban – minden nyilvános magyarázat nélkül – késik, és talán csak január végére készül el. A Fehér Ház a csúszást értetlenséggel fogadta. Az AP-t tájékoztató illetékesek szerint elképzelhető, hogy az elnök ezen testület ajánlásainak hiányában is előterjeszti majd elképzeléseit, s azok csak a kongresszusi megerősítés szakaszában jutnak majd szerephez.

Obama szerdán egyeztetett ennek a bizottságnak a tagjaival is, akik a kormányzat képviselőinek beszámoltak előzetes megállapításaikról, egyebek között az NSA telefonos adatgyűjtésével és a külföldi hírszerzést felügyelő titkos bíróság (FISC) tevékenységével kapcsolatban.

A Moszkvába szökött amerikai informatikus, Edward Snowden által kiszivárogtatott titkos dokumentumok szerint az Egyesült Államok hírszerzése több külföldi vezető, mások mellett a szoros szövetséges Németország kormányfőjének kommunikációját is megfigyelte. A Washington és Berlin között emiatt kialakult konfliktus elsimítása érdekében Barack Obama amerikai elnök szerdán arra kérte Angela Merkelt, hogy látogasson el a Fehér Házba. A kancellár a meghívást elfogadta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.