Patthelyzet Kijevben, forradalom Ukrajnában?

Janukovics három napot kapott Klicskóéktól, közben nacionalista tüntetők több megyében átvették a hatalmat.

VZ
2014. 01. 24. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Viktor Janukovics ukrán elnök pénteken ígéretet tett arra, hogy a mögötte álló parlamenti frakció képviselőivel egyeztetve személyi változtatásokat hajt végre a kormányban.

Az államfő egyházi vezetőkkel találkozva közölte, hogy a jövő hétre összehívott rendkívüli parlamenti ülésen tárgyalnak az ellenzéki tüntetők elleni erőszakos cselekményekért felelős tisztségviselők menesztéséről, a január 16-án elfogadott, a gyülekezési, szólás- és sajtószabadságot az ellenzék szerint jelentősen korlátozó törvények módosításáról és a tüntetésekkel összefüggésben őrizetbe vettek számára adandó amnesztiáról.

„Ezen az ülésszakon közösen a képviselőkkel határozatot hozunk, és átalakítjuk a kormányt” – jelentette ki, és ígértet tett arra, hogy amnesztiában részesíti a kijevi zavargásokban részt vevőket. Közölte, hogy folytatja a párbeszédet az ellenzékkel az országban kialakult politikai válság békés rendezése érdekében.

Ugyanakkor a kormányátalakításra és a felelős tisztségviselők megbüntetésére irányuló ígéretét erősen árnyalja az a tény, hogy azt az Andrij Kljujevet nevezte ki az elnöki hivatal élére, aki az ellenzék szerint tavaly novemberben utasítást adott a kijevi EU-párti diáktüntetés brutális rendőri szétoszlatására.

Az ukrán ellenzék vezetői előző este a volt ökölvívó világbajnokkal, az Ütés (UDAR) párt elnökével, Vitalij Klicskóval az élen többórás megbeszélést folytattak Janukoviccsal a válságból való kiútkeresésről. A tárgyalások eredményei azonban az ellenzéki vezetőket egyáltalán nem elégítették ki, és azokat a több tízezres tüntető tömeg is csalódottan fogadta. Klicsko szerint három napot adtak Janukovicsnak az elmúlt napokban letartóztatottak szabadon bocsátására. Az elnök állítólag ígéretet tett erre. „Ez volt az egyetlen, amit elértünk” – ismerte el Klicsko, utalva arra, hogy Janukovics elutasított minden olyan követelést, amely az ő vagy kormánya lemondására irányul.

Ugyanakkor Klicsko péntek este leszögezte: már nem elegendő csak a kormányt megváltoztatni, mostanra az Ukrajnában demonstrálók fő követelése Viktor Janukovics elnök lemondása lett. „Minimális előrelépést tettünk, ami nem oldja meg a válságot, hanem felháborította az embereket. Míg kezdetben Vitalij Zaharcsenko belügyminiszter menesztését, s kormányváltást követeltek, most már a fő követelésük az elnök távozása. Janukovics ugyanis úgy tesz, mintha mi sem történne" – mondta a politikus.

A kormány és Janukovics elnök „forradalom útján” való eltávolítását követeli egy ukrán ultranacionalista csoport, amelyet az AFP francia hírügynökség tudósítása a rendfenntartó erőkkel való összecsapások fő szervezőjének nevez.

Megyei néptanács megalakítását tervezik szombaton Ungváron a kormányellenes tüntetők az ukrán ellenzéki pártok helyi politikusainak vezetésével, a tiltakozók ennek érdekében blokád alá vették a megyei állami közigazgatási hivatal épületét. A tiltakozók megpróbálták elfoglalni a székházat, ám az épületet védő rendőrök ezt megakadályozták. A tüntetők bejelentették, hogy szombaton a kárpátaljai járások küldötteinek részvételével néptanácsot hoznak létre, amely a regnáló hatalmat lesz hivatott felváltani.

„Nekünk, nacionalistáknak forradalom útján meg kell döntenünk a belső megszállás rendszerét, nincs más út” – mondta a francia hírügynökségnek Andrij Taraszenko, a magát Jobboldali Szektornak nevező, Viktor Janukovics elnököt és kormányát megszállóknak tekintő ultranacionalista csoportosulás vezetője. „Kompromisszumra nincs lehetőség ezzel a bandával, mi vagy ők, vagy mi győzünk, vagy elpusztítanak minket” – jelentette ki Taraszenko.

Hírügynökségi információk szerint ugyanők péntekre virradóra elfoglalták a mezőgazdasági minisztérium épületét, amely Kijev központi sugárútján, a Hrescsatikon áll.

Eközben szinte valamennyi ukrajnai megyeszékhelyen folytak hatalomváltást követelő kisebb-nagyobb tiltakozó akciók. Péntekre a tüntetők az ország nyugati részén négy megyében elfoglalták a helyi adminisztráció épületét, kettőben még folynak az összecsapások, de azóta estére KIjevben is kiújultak a harcok a 24 órás fegyverszünet után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.