Segítséget kért az Észak-Koreában raboskodó misszionárius

Washington közbenjárását kérte Kenneth Bae, akit több mint egy éve tartanak fogva az országban.

VZ
2014. 01. 20. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A misszionárius hétfőn egy a hatóságok által Phenjanban szervezett sajtótájékoztatón elmondta: „Úgy vélem, hogy a problémám az amerikai kormány és ennek az országnak a kormánya közötti szoros együttműködéssel és megegyezéssel megoldható." Hozzátette, hogy nem bánnak vele rosszul a börtönben.

A 45 éves Baét 2012 óta tartják fogva, amikor egy turistacsoportot kísért Észak-Koreába. Az ország legfelsőbb bírósága később 15 év kényszermunkára ítélte az észak-koreai állam felforgatásáért. Érvelésük szerint a férfi idegenforgalmi tevékenység leple alatt csoportokat hozott létre, hogy megbuktassa a phenjani kormányt.

Korábban élő adásban szólalkozott össze Észak-Korea ügyében a Phenjanban, „örök barátjánál" tartózkodó Dennis Rodman, az NBA amerikai profi kosárliga volt sztárja Chris Cuomóval, a CNN műsorvezetőjével. Rodman különösen akkor jött indulatba, amikor Cuomo azt kérdezte: megpróbálta-e latba vetni befolyását Kenneth Bae szabadon bocsátásának érdekében.

Rodman erre indulatosan, ujjal a kamerába mutogatva visszakérdezett, és arról faggatta Cuomót, van-e fogalma arról, hogy Bae mit csinált Észak-Koreában.

Később azért elnézést kért, és ittas állapotára hivatkozott.

„Kenneth Bae hétfői nyilatkozatát nem értékelhetjük a sajátjaként. Az ok, amiért Észak-Korea ezt az állítást közzétetette a férfival, hogy azt akarják, Washington legyen a kezdeményező – magyarázta Kim Dzsin Mu, a szöuli védelmi elemzések intézetének Észak-Koreával foglalkozó munkatársa.

Washington augusztusban egy amerikai diplomatát akart küldeni a távol-keleti országba, hogy közbenjárjon Bae szabadon engedéséért, Phenjan azonban később meghiúsította az utazást. Azóta megszakadt a hivatalos kapcsolat az Egyesült Államok és Észak-Korea között.

Észak-Korea néhány hete szabadon engedett egy idős amerikai férfit, akit korábban az 1950–1953-as koreai háborúban állítólag elkövetett bűneiért vetettek néhány hétre börtönbe. Phenjan 2009 óta legkevesebb hét amerikai állampolgárt vett őrizetbe, őket végül kiutasították vagy prominens személyek közbenjárására – például Bill Clinton vagy Jimmy Carter korábbi amerikai elnökök látogatása után – elengedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.