Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) vezetői önkényesen elhagyták szolgálati helyüket, kikapcsolták telefonjukat, és valahol bujkálnak – mondta a parlamentben Valentin Nalivajcsenko, a titkosszolgálatok tevékenységének ellenőrzésével egy napja megbízott ellenzéki politikus a Rosszija 24 orosz állami hírtelevízió tudósítása szerint.
Az egész ország irányítás nélkül maradt, és a fontos objektumok, beleértve a nukleáris létesítményeket és a Dnyeper folyón lévő vízerőművet, védelem nélkül vannak – idézte Nalivajcsenko szavait az orosz tévé. A politikus azt kérte az ukrán törvényhozástól, kötelezze az SZBU vezetését arra, hogy térjen vissza a helyére.
A Rosszija 24 arról is beszámolt, hogy a kijevi főtéren „radikális hangulat uralkodik”. A Majdanon letáborozott tüntetők, köztük a Jobboldali Szektorhoz tartozó „harcosok” valóságos hajszát indítottak a nekik nem tetsző újságírók ellen.
A radikálisok az internetes közösségi oldalakon és a helyszínen arra szólították fel híveiket, hogy kutassák fel Artyom Kolt, az orosz állami televízió híradójának munkatársát. Az orosz újságíró az utóbbi napokban folyamatosan élő adásban számolt be a kijevi eseményekről. A Jobboldali Szektor azzal vádolja őt, hogy „szennyel borítja el az ukrán népet”. Egyes értesülések szerint már 10 ezer hrivnya (mintegy 250 ezer forint) vérdíjat tűztek ki Artyom Kol fejére.
Tüntetők kifosztották a Viktor Janukovics megbuktatott elnökkel szövetséges kommunista párt kijevi székházát, és a „bűnözők”, „gyilkosok”, „Janukovics bérencei” feliratokat firkálták az épület homlokzatára – jelentette az AFP francia hírügynökség.
A hét eleje óta negyven Lenin-szobrot döntöttek le vagy rongáltak meg Ukrajna-szerte, főleg az ország nyugati részén, jeleként a megosztottságnak. Az inkább Oroszországhoz húzó Kelet-Ukrajnában több tisztségviselő is kétségbe vonta a Janukovics leváltásáról hozott szombati parlamenti döntés törvényességét.
Janukovics Kijev melletti rezidenciáján megfigyelendő újságírókról találtak listát, valamint kompromittáló dokumentumokat egy jól szervezett korrupciós hálózatról – olvasható az AFP egy vasárnapi jelentésében.
A francia hírügynökség helyszíni tudósítása szerint a polgárháborús állapotokat mutató kijevi kormányzati negyedben és környékén az élet némileg visszatérni látszott vasárnap a normális kerékvágásba, és például kinyitottak a napok óta zárva tartó üzletek.
Kijeviek százai, köztük gyermekes családok, fényképezőgépet tartó kíváncsiskodók és megrendült szimpatizánsok sétáltak az Insztitutszka utcában, a legsúlyosabb összecsapások helyszínén, hogy saját szemükkel lássák a barikádokat, a védelmezőit, és tisztelegjenek az áldozatok előtt.
Egy Oroszországba induló magánrepülőgéptől, amelynek fedélzetén tartózkodott az államfő, megtagadták a felszállási engedélyt szombaton a kelet-ukrajnai Doneckben – közölte a határőrség. A gépnek nem voltak megfelelő dokumentumai – mondta vasárnap Oleh Szlobodjan, a testület illetékese. Hozzátette, hogy az államfőt gépkocsin elszállították a repülőtérről. Nincs adat arról, hogy Janukovics a szárazföldön elhagyta volna az országot, és azt sem tudni, hogy a gép Oroszországon belül hova tartott volna.
Jurij Mirosnyicsenko, a Régiók Pártjának parlamenti képviselője vasárnap a törvényhozásban kijelentette, nincs tudomása arról, hogy hol tartózkodik az államfő.
Az UNIAN hírügynökség ukrán honlapjára feltette azt a videofelvételt, amelyet Janukovics rezidenciájának kamerái rögzítettek arról, ahogy teherautókra felrakodták az államfő holmiját, majd később ő maga helikopterrel távozott onnan.
Kijevben egyébként nyugodtan telt az éjszaka. A város központjában a Függetlenség tere továbbra is tele van tüntetőkkel. A tiltakozók önvédelmi egységei, köztük katonai sisakot és pajzsot viselő emberek vették át a rendőröktől az államfői hivatal és a parlament őrzését, hogy útját állják a radikális csoportoknak, amelyek esetleg károkat okoznának az intézményekben, vagy erőszakos cselekményeket robbantanának ki.
Arszenyij Avakov ideiglenesen megbízott belügyminiszter vasárnap közölte, hogy hivatali hatalommal való visszaélés miatt harminc belügyi tisztviselővel szemben indított vizsgálatot a tiltakozók elleni rendőri túlkapások kapcsán.
Ukrajnáról is tárgyalnak a visegrádi országok külügyminiszterei román, bolgár és görög kollégáikkal hétfőn Budapesten.
Amióta Magyarország tavaly júliusban átvette a Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia alkotta visegrádi csoport elnöki posztját, első alkalommal tartanak a V4, valamint Románia, Bulgária és Görögország külügyi tárcavezetői közös tanácskozást – közölte a Külügyminisztérium az MTI érdeklődésére.
A külügyminiszterek megvitatják az ukrajnai válsághelyzetet. Mivel hét uniós tagállam képviselteti magát az eseményen, ez lesz a tagállamok külügyminisztereinek legszélesebb körű találkozója a tárcavezetők csütörtöki brüsszeli rendkívüli ülése után.
Az ukrán parlament Olekszandr Turcsinov házelnököt bízta meg vasárnap az államfői feladatok ellátásával. A határozatot a 450 tagú parlament 285 képviselője támogatta. A szavazáskor 339-en voltak az ülésteremben. A dokumentum szerint a házelnök látja el az elnöki feladatokat az új államfő hivatalba lépéséig.
Turcsinov felszólította a törvényhozás képviselőcsoportjainak vezetőit, hogy keddig állapodjanak meg az új parlamenti többségről és az új kormány összetételéről. „Utasítom a frakciók és képviselőcsoportok vezetőit, hogy azonnal kezdjenek konzultációkat az új parlamenti többség és a nép bizalmát élvező kormány létrehozására” – jelentette be vasárnap a plenáris ülésen.
Közben az eddig kormányzó Régiók Pártjának frakciója vasárnap kiadott közleményében Viktor Janukovicsra és környezetére hárította a felelősséget az országban történtekért. A pártnak egyébként hivatalosan Janukovics tiszteletbeli elnöke, vezetője Mikola Azarov volt kormányfő, aki január végén mondott le tisztéről.
A parlament visszahelyezte állami tulajdonba Viktor Janukovics Mezsihirja nevű, Kijev környéki rezidenciáját. A terület hivatalosan eddig a kormány tulajdonában állt, Janukovics bérelte a kabinettől.
Eltörölte a parlament vasárnap az államnyelvvel kapcsolatos, a kisebbségi nyelvek használatára vonatkozó, 2012-ben elfogadott törvényt. Az erről szóló törvényjavaslatot a teremben jelenlévő 334-ből 232 képviselő támogatta.
A 2012. augusztus 10-én életbe lépett törvény hivatalosan engedélyezte a kétnyelvűséget azokban a régiókban, ahol az adott nemzeti kisebbség lélekszáma meghaladja a lakosság tíz százalékát. A magyar nyelvet így Kárpátalján a nagyobb települések közül Beregszászon ismerték el hivatalosan regionális nyelvnek.
Oleh Tyahnyibok, a szélsőségesen nacionalista Szabadság párt vezetője kijelentette, hogy a korábbi jogszabályt súlyos törvénysértéssel fogadták el, és ígéretet tett egy új, mindenkit kielégítő nyelvtörvény kidolgozására. A törvény 2012-es elfogadása után vegyes visszhangot keltett, az ellenzék több tüntetést szervezett ellene.
Az Interfaksz-Ukraina hírügynökség jelentése szerint a most eltörölt törvény alapján az odeszai, a harkivi, a herszoni, a mikolajivi, a zaporizzsjai, a szevasztopoli, a dnyipropetrovszki, a luhanszki, a krasznolutszki városi tanács, valamint az Odesza, a Zaporizzsja, a Doneck, a Herszon, a Mikolajiv és a Dnyipropetrovszk megyei tanács döntött az orosz regionális nyelvként való elismeréséről.
Ismeretlenek gránátot dobtak szombat éjjel Ungváron Viktor Pogorelov polgármester házára, a detonációban senki nem sérült meg. A robbanás, amely a polgármester villájának udvarán történt, betörte az épület földszinti ablakait. A detonáció körzetében az ungvári rendőrség vezetőinek irányításával folyt a helyszínelés – adta hírül vasárnap a Zakarpattya.net.ua helyi hírportál, amely szerint a nyomozás eredménye néhány nap múlva lesz ismert.
Ungvár polgármesterének a lemondását az ukrajnai tiltakozó megmozdulások kezdete óta követelik a helyi tüntetők, akik szerint a város vezetője korrupt, saját érdekei szerint árusítja ki a közvagyont. Pogorelov az e heti kijevi fejlemények nyomán kilépett a kormányzó Régiók Pártjából, de bejelentette, hogy nem fog önként lemondani tisztségéről.
Ugyancsak az elmúlt éjszaka Huszton ismeretlenek lövéseket adtak le az egyik helyi – a rendőrség által meg nem nevezett – magas beosztású vezető házára. A lövedékek az ablakon át becsapódtak az épület belsejébe, de az ott lakók közül senki nem sérült meg. Ebben az ügyben is folyik a nyomozás.