Sinavatra üzleti érdekeltségei ellen fordultak

Jinglak Sinavatra és vagyonos családjának az üzleti érdekeltségei ellen fordultak a tüntetők.

2014. 02. 20. 8:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 500 tüntető vette körül a Sinavatra család által birtokolt SC Asset ingatlanfejlesztő cég székházát a főváros északi részén, ahol a november óta tartó kormányellenes demonstrációkat vezető Szuthep Thaugszuban a Sinavatrák üzleti tevékenységének ellehetetlenítésére szólította fel híveit. „Ha szeretitek a hazátokat, ne használjatok Sinavatra-termékeket, és tegyetek meg mindent annak érdekében, hogy üzleti érdekeltségeik csődbe menjenek” – mondta Szuthep a tüntetőknek.

Jinglak 2011-es hatalomra jutása előtt az SC Asset igazgatója volt. A cég részvényeinek árfolyama csütörtökön 5 százalékot esett, míg a szintén a Sinavatra családhoz köthető M-Link Asia mobiltelefon-kereskedő cég papírjainak ára 10 százalékkal csökkent. Jinglak bátyja, a 2006-ban államcsínnyel megbuktatott, jelenleg száműzetésben élő Thakszin Sinavatra volt kormányfő egykoron Thaiföld egyik leggazdagabb embere volt, és a család a mai napig jelentős vagyont birtokol. A Jinglak távozását követelő tüntetők korrupcióval és azzal vádolják a kormányfőt, hogy Thakszin bábja.

Ezzel párhuzamosan csütörtökön több mint ezer tiltakozó rizstermesztő indult a bangkoki nemzetközi repülőtér felé. „Még nem tudjuk, hol fogunk sátrat verni, de addig nem mozdulunk a fővárosból, amíg ki nem fizetik nekünk minden szem rizs árát” – közölte a korábban döntően a kormánypárttal szimpatizáló termesztők vezetője, Csada Thaiszeth. A rizstermesztők haragjának oka az, hogy a fizetésképtelenség szélére sodródott a Jinglak által 2011-ben elindított állami rizsfelvásárlási program. A rendszerben az állam a piaci árnál jóval drágábban veszi meg a rizst a termesztőktől, és azt csak veszteséggel tudja továbbadni, az utóbbi hetekben pedig kiapadtak a rendszer hiányának finanszírozására szánt források.

A helyzet iróniája, hogy a kormány távozását november óta követelő – jórészt a városi elit és a középosztály tagjaiból álló – tüntetők részben épp az általuk pazarlónak és korruptnak tartott rizsfelvásárlási program miatt fordultak a kormány ellen. A támogatási rendszerrel szerintük a kormány az adófizetők pénzén veszi meg magának a vidéki szegények szavazatait. A héten a kormányfő pozíciója jelentősen romlott a hónapok óta tartó belpolitikai válságban, miután a korrupcióellenes bizottság vád alá helyezte a rizsfelvásárlási rendszer visszásságaival kapcsolatban, egy thaiföldi bíróság pedig megtiltotta a kabinet számára, hogy erőszakot alkalmazzon a tüntetőkkel szemben, miután kedden a rendőrök és a tüntetők közti összecsapásokban öt ember vesztette életét Bangkokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.