Vége a patthelyzetnek Ukrajnában?

Kiengedték az börtönökből mind a 234 fogva tartott ellenzéki tüntetőt.

PR
2014. 02. 14. 18:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hírt a kijevi Függetlenség terén demonstrálók „nemzeti ellenállási” parancsnoksága is megerősítette. Kovács Andrea, az MTI kijevi tudósítója arról számolt be, hogy a bíróságok az előzetes letartóztatásban lévők java részének fogva tartását házi őrizetre módosították. Ahhoz azonban, hogy a büntetőjogi felelősségre vonás alól is mentesüljenek mindazok, akik ellen a zavargások miatt eljárás indult, az új amnesztiatörvény értelmében a tüntetőknek legkésőbb jövő hétfőn szabaddá kell tenniük minden elfoglalt hivatali épületet és a közterületeket az ország egész területén.

Psonka garantálta, hogy amennyiben ennek a tüntetők eleget tesznek, március 18-áig hivatalosan lezárnak minden eljárást a tiltakozóakciók résztvevőivel szemben. Hozzátette, hogy máskülönben „a szokásos rendben” folytatódnak ellenük a büntetőeljárások. A főügyész közlése szerint 2013. december 26. és 2014. február 2. között összesen 267 tüntető ellen indult eljárás, közülük 234-et vettek őrizetbe a hatóságok.

Az ellenzéki demonstrálók jelenleg országszerte hat állami közigazgatási és helyi tanácsépületet tartanak megszállva: a kijevi városházát, Nyugat-Ukrajnában az ivano-frankivszki, a lvivi és a ternopili megyei adminisztrációk épületeit, továbbá egy Lviv megyei járási állami adminisztrációt, az ország keleti részén pedig a poltavai megyei tanács üléstermét.

Az amnesztiatörvény alapján a tüntetőknek egyebek mellett el kell bontaniuk a barikádokat a kormánynegyedben kitört zavargások helyszínén, a kabinet és a parlament épületének helyet adó Hrusevszkij utcában. Ugyanakkor a békés demonstrációk folytatódhatnak a Majdanon, azaz a Kijevi Függetlenség terén és más városok közterein is. Dmitro Jaros, a Majdan tüntetőinek radikális szárnya, a Jobboldali Szektor vezetője Facebook-oldalán közölte, hogy hajlandók együttműködni a Hrusevszkij utca szabaddá tételében a közlekedés számára, ugyanakkor fenntartják a jogot arra, hogy „saját belátásuk szerint” cselekedjenek, ha nem zárják le mihamarabb a büntetőeljárásokat társaikkal szemben.

Andrij Parubij, az ellenzéki Haza (Batykivscsina) párt képviselője, és a Majdan „ellenállási” parancsnoka ultimátumban követelte a főügyésztől, hogy jövő hétfő 15.00 óráig zárjanak le minden büntetőeljárást. A szélsőségesen nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt sajtótitkára kijelentette, hogy a hivatali épületek szabaddá tételéről a Majdanon döntenek vasárnap, az ellenzék által meghirdetett nagygyűlésen. Tarasz Koszivszkij leszögezte, hogy a párt aktivistái semmit sem tesznek a régiókban a Majdan engedélye nélkül.

Ukrajna ugyanakkor változatlanul a nemzetközi diplomácia középpontjában áll. Steffen Seibert német kormányszóvivő arról tájékoztatott, hogy Angela Merkel német kancellár hétfőn a hivatalában fogadja Vitalij Klicsko és Arszenyij Jacenyuk ellenzéki vezetőket. A kancellár az ukrán válság kezeléséről tárgyal majd Klicskóval, az UDAR párt elnökével és Jacenyukkal, aki a bebörtönzött volt kormányfő, Julija Timosenko Haza pártjának vezető politikusa.

Szergej Lavrov orosz és Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter hangoztatta, hogy Moszkva és Berlin egyetért abban, hogy az ukrajnai belpolitikai válságból kivezető utat maguknak az ukránoknak kell megtalálniuk. Megbeszélésük után Lavrov az Európai Uniót bírálva hangoztatta, hogy Ukrajnára nem szabad befolyási övezetként tekinteni. A német külügyminiszter azt emelte ki, hogy az ukránoknak minden külső befolyás nélkül, önállóan kell meghatározniuk országuk jövőjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.