A Krímben ülésezik az orosz kormány

Váratlanul a Krím félsziget fővárosába, Szimferopolba érkezett Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök.

KG
2014. 03. 31. 8:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arról, hogy a Krímben tartják a „kihelyezett kormányülést” a kormányfő adott hírt a Twitter közösségi oldalon. Az orosz kormány honlapján előzőleg csak arról tájékoztattak, hogy a miniszterelnök a félsziget és Szevasztopol aktuális társadalmi-gazdasági kérdéseiről fog tanácskozni a kabinet tagjaival, de a rendezvény helyszínét nem jelölték meg.

Dmitrij Medvegyev a legmagasabb rangú orosz tisztségviselő, aki most ellátogatott a korábban Ukrajnához tartozó fekete-tengeri félszigetre, amióta azt március elején orosz fegyveres alakulatok vonták ellenőrzésük alá, majd mintegy két hete népszavazást rendeztek a terület Oroszországhoz való csatlakozásáról. Az erről szóló megállapodást alig két nappal később, március 18-án már alá is írták, három nappal később pedig hatályba lépett.

Vlagyimir Putyin orosz államfő már másnap, március 22-én elrendelte, hogy a kormány és a parlament kezdje meg a Krím félsziget Oroszország gazdasági-közigazgatási-politikai rendszerébe csatolásával kapcsolatos intézkedések kidolgozását és megvalósítását. A munka nagy erővel folyik.

Medvegyev egy hete számos minisztériumot és hatóságot utasított, hogy készítse el a terveket a Krím és Szevasztopol városának fejlesztéséhez, az ott élők helyzetének javításához. A kabinet hozzáfogott egy 2020-ig szóló új szövetségi célprogram kidolgozásához, amely az Oroszországi Föderációhoz „csatlakozott területek” társadalmi-gazdasági fejlesztését szolgálja. Az elképzelések szerint a Krím félszigeten különleges gazdasági övezetet hoznának létre.

Az orosz kormányfővel együtt Szimferopolba érkezett Igor Suvalov, a miniszterelnök első helyettese és mind a hét további kormányfő-helyettes, így a gazdasági kérdésekkel foglalkozó Arkagyij Dvorkovics, a szociális ügyekért felelős Olga Gologyec, valamint a hadiipart felügyelő Dmitrij Rogozin is.

A Medvegyev vezette küldöttség Szimferopolban több szociális intézménybe ellátogat, majd megbeszélést tart a kormánytagokkal. A szövetségi kormánydelegáció ezt követően Szevasztopolba, az orosz fekete-tengeri hadiflotta bázisául szolgáló krími nagyvárosba utazik.

Külön tárcát hoznak létre a félszigettel kapcsolatos ügyek koordinálására Oroszországban – jelentette be hétfőn Szimferopolban Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő. A minisztérium létrehozásáról szóló rendeletet Vlagyimir Putyin már alá is írta. Az orosz államfő a tárca vezetésével Oleg Szaveljov kommunikációs és gazdasági szakembert bízta meg, aki elnökválasztási kampányszakértőként ismert Oroszországban.

Ukrajnában az ipari fogyasztók 29,1 százalékkal, a költségvetési intézmények 64,2 százalékkal magasabb árért kapják a földgázt április 1-től, a kijevi kormány a múlt héten jelentette be, hogy a lakossági gázár 40 százalékkal nő május 1-től. Az intézet azzal indokolta az áremelést, hogy Ukrajna drágábban kapja áprilistól a földgázt Oroszországtól.

Ukrajnában a lakosság és valamennyi költségvetési intézet eddig a beszerzési ár alatt kapta a földgázt, de a dotáció fokozatos megszüntetése volt az egyik feltétele annak, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi támogatást nyújtson Kijevnek. Az ukrán kormány a napokban többször jelezte, hogy a mostani gázár emelést még továbbiak követik.

A nyugati szankciók okoztak „némi fennakadást” Oroszország számára, de a hatásuk nem fájdalmas – jelentette ki vasárnap Szergej Lavrov külügyminiszter. „Nem akarom azt mondani, hogy a szankciók nevetségesek, és hogy egyáltalán nem törődünk velük; ezek nem kellemes dolgok ( ), de nehezebb időket is átéltünk már” – mondta Lavrov egy televíziós interjúban, az amerikai külügyminiszterrel este Párizsban tartandó találkozója előtt.

 

Hajlandók tárgyalni

 

Oroszország hajlandó közvetlen tárgyalást kezdeni a kijevi kormánnyal. Ezt az orosz külügyminiszter közölte, miután amerikai kollégájával találkozott. Az oroszok feltétele az alkotmányreform, ami több önrendelkezési jogot garantálna az ukrajnai orosz lakosságnak. Az amerikai külügyminiszter szerint most már a kijevi kormányon múlik, hogy hajlandók-e tárgyalni Moszkvával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.