A helyi média szemtanúkra hivatkozva azt állította, hogy helyenként szabálytalanul, az utcán gyűjtik a voksokat, és orosz állampolgárok is szavaztak. A többségében tatárok lakta Bahcsiszaraj körzetében meghiúsult a szavazás. Ilmi Umerov, a bahcsiszaraji járási adminisztráció vezetője közölte, hogy a területen nem volt kikből felállítani a választási bizottságokat. A referendum előtt Umarov felszólította a helybelieket, hogy ne engedjenek a provokációknak és ne vegyenek részt a népszavazáson.
A krími tatárok vezetői, szervezetei egyértelműen kinyilvánították, hogy ellenzik a Krím félsziget Oroszországhoz csatlakozását.
Stier Gábor, a Magyar Nemzet helyszínen tartózkodó újságírója a Hír TV-nek telefonon elmondta, hogy a hangulat feltűnően nyugodt. További részletekért tekintse meg a fenti videót!
Az ukrán haditengerészet krími egységei közben kijelentették, hogy nem szavaznak a referendumon. Az ukrán fegyveres erők haditengerészeti parancsnoksága, a parti őrség, a feodoszijai és a kercsi tengerészgyalogos zászlóalj tagjai kategorikusan elutasították, hogy részt vegyenek a népszavazáson – közölték az ukrán haditengerészet sajtóosztályán.
Népszavazást tartanak ma a Krímben a dél-ukrajnai félsziget hovatartozásáról. A referendum – amelynek kimenetelét kevesen kétlik, legitimitását viszont annál többen megkérdőjelezik – fordulópontot jelenthet a hónapok óta húzódó ukrán válságban.
Orosz vétó a nyugati hatalmak határozata ellen
A Krími Autonóm Köztársaság fővárosában, Szimferopolban szakad az eső, ezért egyelőre nem sokan mentek el szavazni. A helyi bizottságok képviselői abban bíznak, hogy délután többen adják le voksukat.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megismételte amerikai kollégájával, John Kerryvel folytatott telefonbeszélgetésében, hogy a krími népszavazás megfelel a nemzetközi jognak – olvasható egy moszkvai külügyi közleményben. Lavrov szerint a Krímben „terrorizálják a másként gondolkodó, orosz ajkú lakosságot”.
A szombati beszélgetést, amely az orosz külügyminisztérium szerint a két miniszter pénteki londoni tárgyalásainak folytatása volt, az amerikai fél kezdeményezte – áll a kommünikében. „Szergej Viktorovics Lavrov ismételten kijelentette, hogy a krími referendum teljes mértékben megfelel a nemzetközi jognak és az ENSZ alapokmányának, s az eredménynek kiindulópontul kell szolgálnia a félsziget jövőjének meghatározásához” – állapítja meg a minisztérium.
„A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi kijevi hatóságoknak meg kell fékezniük az ultranacionalista és radikális csoportok tomboló erőszakát, amelyek terrorizálják a másként gondolkodó, orosz ajkú lakosságot, honfitársainkat” – idézi a Reuters hírügynökség a dokumentumot, ám az eredeti, orosz nyelvű szövegben a „honfitársaink” szó nem szerepel.
Oroszország tiszteletben fogja tartani a krími lakosság választását – erősítette meg Vlagyimir Putyin orosz államfő Angela Merkel német kancellárnak, akivel vasárnap telefonon beszélt. A Kreml honlapján megjelent tájékoztatás szerint az állami vezetők az ukrajnai válságról, valamint a Krím félszigeten zajló népszavazásról váltottak szót. A beszélgetést a német kancellár kezdeményezte. Vlagyimir Putyin és Angela Merkel egy nagyszabású EBESZ-misszió Ukrajnába küldésének lehetőségéről is „építő jellegű eszmecserét folytatott” – olvasható a kremlin.ru című honlapon elhelyezett közleményben.