Csakis így szakadhat a Krím

A dél-szudáni forgatókönyv beválhat, de lehet, hogy még az is kevés.

Gabay Balázs
2014. 03. 06. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Krími Autonóm Köztársaság parlamentje elvi döntést hozott csütörtökön, melynek lényege, hogy a félsziget csatlakozik Oroszországhoz. A képviselőház, melyet február végén fegyveresek foglaltak el, és amely nem fogadja el az új kijevi kormányt, március 16-ra két kérdésben is népszavazást írt ki. Az egyiket arról, hogy a közel kétmilliós lakosság támogatja-e az 1992-es alkotmány visszaállítását, a másikat pedig magáról az elszakadásról. A szavazást eredetileg májusban tartották volna, de először március végére, végül 16-ra hozták előre a voksolást.

A majd kétmilliós krími térség Ukrajna közigazgatási területét képezi. Miután nem önálló államról beszélünk, a parlament elvi döntése nem sokat ér. Nagyjából ugyanekkora legitimitással bír a népszavazás végeredménye is, ugyanis ilyen típusú voksolást kizárólag az ukrán kormány írhat ki. A krími parlament helyi közigazgatási, esetleg önkormányzati ügyekben tarthat voksolást, a státuszát érintő kérdésben nem. Ha jövő vasárnap a krímiek megszavazzák az elszakadást, megsértik a nemrég újraaktivált 2006-os alkotmányt, egyben Ukrajna szuverenitását is.

Szinte biztos, hogy ha a Krím a kiválás mellett döntene, egyedül Oroszország ismerné el függetlenként, vagy orosz felségterületként. Ugyanaz a helyzet lépne fel, mint Koszovó esetében, melyet egy sor EU-s ország mellett Szerbia sem fogad el szuverén államként. Miután Moszkva ebben a kérdésben a belgrádi kormány oldalán áll, önmagával kerülne szembe, ha elismerne egy független Krími Autonóm Köztársaságot.

A szimferopoli vezetés előtt egyetlen önállósodási út áll, mely során sem a belső, sem a nemzetközi jogot nem sértené meg. Ha leülne és politikai alkut kötne a Jacenyuk-kabinettel, majd valamilyen úton-módon kieszközölne egy alkotmánymódosítást, mely utat nyitna a félsziget elszakadása előtt. Ha mindez megvan, jöhet a népszavazás, melyen a közel 60 százalékos többséggel bíró orosz ajkú lakosság garantáltan a kiválás mellett tenné le a voksát.

Hasonló utat járt be Dél-Szudán is, ahol a déli és az északi kormány politikai megállapodással zárta a polgárháborút, és aláírta az új állam létrejöttét kinyilvánító dokumentumot. A nemzetközi közösség 2011 nyarán szó nélkül áldását is adta Dél-Szudán önállósodására.

Spanyolországban Baszkföld és Katalónia függetlenedési törekvéseinek hasonló akadályok állnak az útjában, mint a Krímnek, de Korzika sem tudna alkotmánysértés nélkül kiválni Franciaországból. Skócia esetében egészen más a helyzet: itt a népszavazás elegendő felhatalmazást nyújt a szakadáshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.