A Krími Autonóm Köztársaság parlamentje elvi döntést hozott csütörtökön, melynek lényege, hogy a félsziget csatlakozik Oroszországhoz. A képviselőház, melyet február végén fegyveresek foglaltak el, és amely nem fogadja el az új kijevi kormányt, március 16-ra két kérdésben is népszavazást írt ki. Az egyiket arról, hogy a közel kétmilliós lakosság támogatja-e az 1992-es alkotmány visszaállítását, a másikat pedig magáról az elszakadásról. A szavazást eredetileg májusban tartották volna, de először március végére, végül 16-ra hozták előre a voksolást.
A majd kétmilliós krími térség Ukrajna közigazgatási területét képezi. Miután nem önálló államról beszélünk, a parlament elvi döntése nem sokat ér. Nagyjából ugyanekkora legitimitással bír a népszavazás végeredménye is, ugyanis ilyen típusú voksolást kizárólag az ukrán kormány írhat ki. A krími parlament helyi közigazgatási, esetleg önkormányzati ügyekben tarthat voksolást, a státuszát érintő kérdésben nem. Ha jövő vasárnap a krímiek megszavazzák az elszakadást, megsértik a nemrég újraaktivált 2006-os alkotmányt, egyben Ukrajna szuverenitását is.
Szinte biztos, hogy ha a Krím a kiválás mellett döntene, egyedül Oroszország ismerné el függetlenként, vagy orosz felségterületként. Ugyanaz a helyzet lépne fel, mint Koszovó esetében, melyet egy sor EU-s ország mellett Szerbia sem fogad el szuverén államként. Miután Moszkva ebben a kérdésben a belgrádi kormány oldalán áll, önmagával kerülne szembe, ha elismerne egy független Krími Autonóm Köztársaságot.
A szimferopoli vezetés előtt egyetlen önállósodási út áll, mely során sem a belső, sem a nemzetközi jogot nem sértené meg. Ha leülne és politikai alkut kötne a Jacenyuk-kabinettel, majd valamilyen úton-módon kieszközölne egy alkotmánymódosítást, mely utat nyitna a félsziget elszakadása előtt. Ha mindez megvan, jöhet a népszavazás, melyen a közel 60 százalékos többséggel bíró orosz ajkú lakosság garantáltan a kiválás mellett tenné le a voksát.
Hasonló utat járt be Dél-Szudán is, ahol a déli és az északi kormány politikai megállapodással zárta a polgárháborút, és aláírta az új állam létrejöttét kinyilvánító dokumentumot. A nemzetközi közösség 2011 nyarán szó nélkül áldását is adta Dél-Szudán önállósodására.
Spanyolországban Baszkföld és Katalónia függetlenedési törekvéseinek hasonló akadályok állnak az útjában, mint a Krímnek, de Korzika sem tudna alkotmánysértés nélkül kiválni Franciaországból. Skócia esetében egészen más a helyzet: itt a népszavazás elegendő felhatalmazást nyújt a szakadáshoz.