Eltéríthették a maláj repülőgépet

Helyi szakértők jutottak erre a végkövetkeztetésre. Különös manővereket hajthattak végre a pilóták.

WL
2014. 03. 15. 7:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyomozásban részt vevő személy azt mondta, hogy az indítékot nem ismerik, mint ahogy azt sem, hogy hová vitték a Malaysia Airlines MH370-es járatát, fedélzetén 239 személlyel. Nem tudnak arról sem, hogy bárkinek bármilyen követelése lenne a géppel kapcsolatban – tette hozzá.

A sajtó tájékoztatására fel nem hatalmazott illető kijelentette: ez már nem elméleti feltevés, hanem végkövetkeztetés. Ezzel utalt arra is, hogy a nyomozók kizárják a műszaki hibát vagy valamely pilóta hibázását. A szóban forgó végkövetkeztetésre azokból a jelekből jutottak, hogy a repülőgép kommunikációját valaki szándékosan kikapcsolta, illetve úgy irányították a járművet – változtatták irányát, magasságát –, hogy a radarok lehetőleg ne tudják követni.

A malajziai hatóságok bejelentették, hogy sürgősen feltérképezik a pilóták, a 10 fős személyzet és mind a 227 utas hátterét.

Az indiai haditengerészet mintegy tíz hajója, felderítő repülőgépe és helikoptere már harmadnapja kutatja az Andamán-tenger szigeteit a gép után, sikertelenül – közölte szombaton az indiai parti őrség egy magas rangú tisztségviselője. A kutatást szombaton kiterjesztették a Bengáli-öbölre is, amit a malajziai hatóságok javasoltak az előző nap.

A The New York Times című amerikai lap értesülései szerint az egy hete eltűnt repülőgép több alkalommal is nagy mértékben megváltoztatta a repülési magasságát és útirányát, miután megszűnt vele a légi irányítás radarkapcsolata.

A vizsgálatokból és amerikai forrásokból származó értesülés szerint a gép nem sokkal azután, hogy eltűnt, hirtelen fordulatot tett nyugati irányba, és 13 725 méter magasságba emelkedett, ami jóval több, mint a Boeing 777–200 típusú gépeknek megengedett magasság. A gép később több szakaszban 7000 méterre ereszkedett, ez pedig alacsonyabban van, mint a szokásos utazómagasság. A jármű ekkor a maláj Penang sziget felé közeledett. Amint odaért, ismét irányt változtatott, és északnyugatnak haladt, a Malaka-szoros és az Indiai-óceán felé. A katonai radarok utolsó adatai azt mutatják, hogy 9000 méter magasságban Penangtól 370 kilométerre északnyugatra járt, és az Andamán-szigetek felé repült.

Elemzik azt a hajtóművekből származó, automatikusan közvetített adatot is, amely szerint a gép egy alkalommal 12 200 métert süllyedt egyetlen perc alatt. A kutatók ezt nem tartják korrektnek, mert ilyen nagy ereszkedéshez szerintük több idő kell.

Az eltűnt malajziai repülőgép és a földi irányítás közötti kommunikációt, valamint a földi nyomkövető rendszert szándékosan kikapcsolták, a haladás irányát megváltoztatták, de a gép még több mint hét órával a felszállása után is adott le jelet – közölte a malajziai miniszterelnök szombati sajtóértekezletén.

A küldött jelekből arra lehet következtetni, hogy a jármű akár az Indiai-óceán déli részéig vagy Közép-Ázsiáig is eljuthatott – mondta Najib Razak.

Ezt alátámasztja, hogy repülési szakemberek korábban közölték: a gépnek nyolc órányi repülésre volt elegendő üzemanyaga.

Razak bejelentése megerősíti a korábbi napok találgatását, amely szerint a gépet nem baleset érte. Ebből következőleg a nyomozók mostantól arra koncentrálnak, hogy ki vehette át a gép feletti ellenőrzést, és milyen célból. A kutatási területet pedig óriásira terjesztik ki. „A gép utáni kutatás egy új szakaszba lépett" – jelentette ki a kormányfő. Hozzátette, hogy a gépeltérítés nem az egyetlen eshetőség, amelyet vizsgálnak.

A Malaysia Airlines MH370-es járatán közlekedő Boeing 777-es gép helyi idő szerint március 8-án hajnali 0 óra 40 perckor indult el Kuala Lumpurból, és róla az utolsó jelet reggel 8 óra 11 perckor fogta egy műhold.

Najib közölte, hogy a gép utáni kutatást abbahagyják a Dél-kínai-tengeren, amely fölött megszűnt vele a kommunikációs kapcsolat. Ehelyett a járművet két olyan légifolyosó alatt keresik, amelyeknek az egyike a kazah-türkmén határig, a másik pedig az Indiai-óceán déli részéig nyúlik.

A kormányfő megerősítette azt az információt, amelyet egy meg nem nevezett malajziai kormánytisztviselő közölt korábban. Eszerint sürgősen feltérképezik a pilóták, a 10 fős személyzet és mind a 227 utas hátterét.

Egy magas rangú rendőrségi tisztségviselő máris közölte szombaton, hogy házkutatást tartanak a gép kapitánya, az 53 éves Zaharie Ahmad Shah otthonában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.