Erdogan: Győztünk!

A politikus a helyhatósági választások után megfenyegette ellenlábasait.

LM
2014. 03. 31. 5:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazatok 85 százalékának összesítése alapján az Erdogan vezette Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) a korrupciós botrányok és bírálatok ellenére a szavazatok csaknem 45 százalékát gyűjtötte össze, és valószínűleg győzelmet aratott a kulcsfontosságúnak tartott Ankarában is. Az ellenzéki Köztársaság Néppárt (CHP) a voksok 29 százalékával a második helyen van, a Nemzeti Cselekvés Pártja (MHP) pártja pedig csaknem 15 százaléknyi voksot szerzett.

Az iszlám vallásban gyökerező, konzervatív AKP 2002-ben a szavazatok 38,8 százalékával nyert, 2009-ben pedig csaknem 50 százalékig jutott el. „Csalatkozniuk kell azoknak, akik támadták Törökországot” – hangoztatta pártszékháza erkélyéről Erdogan több ezer híve előtt. „Nem az utcán győztünk, hanem politikai eszközökkel, a demokrácia és a választások révén. Nem adjuk meg magunkat Pennsylvaniának, és az onnan kinyúló csápoknak” – mondta Erdogan.

A miniszterelnök az egyesült államokbeli Pennsylvaniában élő Fethullah Gülen befolyásos hitszónokra, fő belpolitikai ellenfelére utalt, aki az elmúlt évtizedekben jelentős befolyásra tett szert a rendőrségen és az igazságszolgáltatásban. Törökországban Erdoganhoz hasonlóan sokan gondolják úgy, hogy Gülen pártja, a Hizmet (Szolgálat) áll a kormányfő tekintélyét megtépázó korrupciós botrányok mögött.

Erdogan azzal fenyegetőzött, hogy most számonkérés következik, és „megfizetnek” azok, akik veszélybe sodorták az ország nemzetbiztonságát. „Holnaptól valószínűleg lesznek egyesek, akik menekülni fognak” – hangoztatta Erdogan. Kemény szavaiból hírügynökségek arra következtetnek, hogy Erdogan úgy érzi, a kulcsfontosságú helyhatósági választáson felhatalmazást kapott a néptől arra, hogy leszámoljon politikai ellenlábasaival.

A 11 éve hivatalban lévő Erdogan tekintélyét letartóztatások és korrupciós botrány kísérik, ám hatalma még mindig stabilnak mondható, még a Twitter mikroblog és a YouTube videomegosztó portál letiltására tett kísérletei nyomán rázúdult külföldi bírálatok ellenére is. Ennek hátterében egyrészt a cselekvésképtelen és megosztott ellenzék, másrészt a kormányfőt tűzön-vízen át támogató, vallásos muszlim középosztály áll, amely Erdoganban látja helyzete felvirágzásának zálogát.

Megfigyelők szerint a kérdés most az, miként hat majd a vasárnapi választás kimenetele a hatvanéves politikus következő lépéseire, például azzal kapcsolatos döntésére, hogy ringbe száll-e nyáron az államfői tisztségért. Erdogan korábban azt hangoztatta, hogy otthagyja a politikai pályát, ha a helyhatósági választáson az AKP nem az élen végez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.