Figyeljen Amerika, Orbánék nagyot alkottak

A magyar kampányfinanszírozást és a választási rendszer reformját hozza fel példának több külföldi portál.

NT
2014. 03. 25. 20:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikában ugyan alkotmányellenesnek mondták ki még 2012-ben, hogy a magán- és a vállalati szektor óriási összegeket öntsön a választások üstjébe, a magát független bizottságnak (technikailag független) tartó Szuper PAC a törvényeknek hátat fordítva – mint a táblázatból kitűnik – dollár százmilliókat gyűjt be a cégektől, magánemberektől, majd egy „ügyvédhadsereggel” a hátuk mögött protezsálják a jelölteket, vagy adott esetben járatják le őket a kampányokban.

A 2010-es választásokat követően Magyarországon megkezdődött a közjogi berendezkedés átalakítása, amely az alaptörvény elfogadását követően magával hozta az egyes alapvető jogok gyakorlására, valamint a legfontosabb közjogi intézményekre vonatkozó szabályok megváltozását is. Ennek keretében került sor előbb a választási anyagi jog, majd a választási eljárásra vonatkozó szabályok újraalkotására, amelyek a Fidesz–KDNP 2010-es programjában is szerepeltek.

 

A választási szabályok változásának irányát meghatározta a parlament létszámának csökkentése, amelyet az alaptörvény az eddigi 386 helyett 199 főben szabott meg. Emellett fontos körülmény volt az is, hogy az alaptörvény értelmében a választójog gyakorlásának már nem előfeltétele a magyarországi állandó lakhely megléte, ezzel nyílt meg annak a lehetősége, hogy a határainkon kívül élő magyar állampolgárok is szavazhassanak a választásokon.

Noha ez a történetnek csak rövid és tömör leirata, mint a Truthout is írja, vannak olyan országok, ahol ez máshogy működik, mert szabályozták. Ilyen például Magyarország, Franciaország és Németország is.

A franciák Amerikával ellentétben ugyan nem húzták össze a nadrágszíjat (előbbieknél 5980 dolláros az egyénenkénti hozzájárulás, utóbbinál pedig csak 2500 dollár az „ebédpénz”), de nem léteznek kiskapuk, mint a fent már említett Szuper PAC.

Németországban a kampány nagy részét, pontosabban kétharmadát maga a kormány finanszírozza, csak a maradék egyharmad tevődik össze vállalati és egyéni adományokból. Továbbá a médiában sugárzott politikai hirdetések nem a másik lejáratását tűzik ki célul, mint ahogy az USA-ban.

A kormánypártnak és az ellenzéknek is csak 90 másodperce van bizonyítani rátermettségét, kizárólag ez a másfél perc áll rendelkezésükre egészen a voksolás napjáig. Ez kicsit kevesebb, mint a Barack Obama–Mitt Romney csata 400 millió dolláros kerete volt anno.

Az írás hazánkra is kitér. Orbán Viktorék egyenlő feltételeket teremtenek a hazai politika szereplőinek azzal, hogy – mint az alaptörvényben szerepel – a közmédia mellett a kereskedelmi televíziók és rádiók azonos feltételekkel, ingyen közölhetik a pártreklámokat. – Így az összes fél egyenlően képes bemutatni az általuk képviselt politikai értékeket és eszméket.

„Ti lesztek az utolsó olasz szenátorok!” – mondta a szenátusban tartott legelső beszédében Matteo Renzi olasz kormányfő. A tervek szerint Olaszországban a kormány azonnal nekikezd az alkotmányos reformnak, amely a szenátus eltörlésével indulna. Ezt a munkapiac, az olasz közigazgatás, adóreform és igazságszolgáltatás átalakítása követi. A Realclearworld.com szerint Renzi pont úgy és olyan elánnal újítja meg országát és az egész politikai rendszert, mint Orbán Viktor tette azt az elmúlt négy évben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.