Janukovics népszavazást akar Ukrajnában

Az ország minden régiójában népszavazást kell tartani az adott terület státuszáról – mondta a volt ukrán elnök.

VZ
2014. 03. 28. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna minden régiójában népszavazást kell tartani az adott terület státuszáról – jelentette ki Viktor Janukovics megbuktatott elnök pénteken az ukrán néphez intézett üzenetében.

Megoszlik a Krím félszigeten – sokszor vegyes házasságban – élő magyarok véleménye a terület Oroszországhoz kerüléséről; akinek ukrán a házastársa, az elítéli, akinek orosz, az üdvözli az annexiót. Az Oroszországhoz közeli Feodoszijában élő Grisa az MTI-nek elmondta, hogy az elcsatolást támogatók öröme nem feltétlenül az orosz fennhatóságról szól, hanem arról, hogy a Krím lakossága megelégelte a sűrű ukrajnai hatalomváltásokat, és elvesztette bizalmát Kijev iránt.

A kijevi parlament döntésével február 22-én leváltott államfő az ITAR-TASZSZ orosz állami hírügynökség által közzétett üzenetében kifejtette, hogy „a Délkelet-Ukrajnában lángra lobbanó tiltakozás a sűrűn lakott iparvidék (lakosságának) természetes reagálása az államcsínyre”.

Janukovics a megbuktatása utáni napokban menekült Oroszországba. Azóta két alkalommal, előbb február 28-án, majd március 11-én jelent meg a nyilvánosság előtt, és mindkétszer közölte, hogy Ukrajna törvényes elnökének tartja magát.

Csütörtökön megszületett a megállapodás a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az ukrán kormány között – jelentették be csütörtökön Kijevben; eszerint a nemzetközi intézmény két évre 14-18 milliárd dollár készenléti hitelt bocsát Ukrajna rendelkezésére.

A cserébe kért gazdasági reformprogram azonban jelentős szociális megszorításokkal és az állami alkalmazottak egy jelentős részének elbocsátásával járhat majd.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) által nyújtott segítség csak akkor fog működni, ha Kijev eltökélten végrehajtja a szükséges reformokat – jelentette ki pénteki számának szerkesztőségi cikkében a Financial Times (FT) európai kiadása. A lap szerint ha Ukrajna politikai és gazdasági vezetői elszalasztják a mostani lehetőséget, hogy az országot átalakítsák stabil, sikeres, európai demokráciává, akkor erre hosszú ideig nem lesz újra esélyük. Akik erre törekszenek, azoknak fel kell ismerniük, hogy az IMF által megkövetelt reform nem fakultatív, hanem égető nemzeti szükségszerűség – állapította meg a Financial Times.

Az újság szerint nem volna reális azt gondolni, hogy Moszkva újraindíthatja a Viktor Janukovics elmozdított ukrán elnöknek ígért 15 milliárd dolláros hitel folyósítását, az a kérdés inkább, hogy Moszkva ront-e Ukrajna helyzetén azzal, hogy mérsékli a kereskedelmet, vagy akár elzárja a gázcsapokat.

Az IMF-csomag kondíciói miatt ugyanakkor londoni elemzők szerint csökkentet ugyan a teljes körű külső fizetési válság és az államcsőd kockázata, az ukrán gazdaság idei recessziója azonban az eddig vártnál is jóval mélyebb lesz, részben szintén az IMF-csomag kondíciói miatt.

Az ukrán parlament vizsgálóbizottságot állított fel pénteken Olekszandr Muzicskónak, a Jobboldali Szektor nevű radikális szervezet nyugat-ukrajnai vezetőjének megölése ügyében. Közben mintegy ötszázan tüntettek a parlament előtt – közöttük a Jobboldali Szektor (PSZ) támogatói –, Arszen Avakov belügyminiszter lemondását követelve Muzicsko halála miatt.

Az orosz állami hírügynökség tudósítója szerint az épület előtt állnak a „Majdan önvédelmi erőinek" képviselői is, hogy megakadályozzák a törvényhozás esetleges ostromát.

Olekszandr Muzicskót keddre virradóra lőtték agyon a Szokil (Sólyom) különleges rendőri alakulat tagjai Rivne közelében. A hivatalos tájékoztatás szerint őrizetbe akarták venni a PSZ-vezetőt, aki ellenállást tanúsított, s menekülés közben érte őt halálos lövés.

A világszervezet közgyűlése határozatban ítélte el a félsziget orosz annektálását, az oroszok tiltakoznak.

Putyin leszögezte: megvédik a saját állampolgáraikat az ukrán zavargásokban felbukkanó szélsőségesektől. Angela Merkel német kancellár kizárta az ukrán–orosz konfliktus katonai megoldását. A krími helyzet tegnapi előzményeiért ide kattintson!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.