A Grazsdanszkaja Oborona (Polgári Védelem) című honlap közlése szerint a szevasztopoli Kozák-öbölben (Kozacsa buhta), az orosz flotta tengerészgyalogsági dandárjának közelében szállították partra a deszantosokat és a haditechnikát. A katonák bementek a tengerészgyalogsági támaszpont területére. Külsejükből ítélve az Oroszország területén élő kisebbségekhez tartoznak.
Az Interfax-Ukraina hírügynökség megszólaltatott ezzel összefüggésben egy katonai szakértőt, aki szerint az, hogy a katonák a kisebbségekhez tartoznak, megnehezíti annak a moszkvai állításnak az alátámasztását, hogy a Krímben nincsenek orosz katonák, hanem csak helyi önvédelmi egységek.
Visszatértek az orosz katonák a Szimferopol melletti Perevalnoje falunál állomásozó ukrán dandárhoz, amelyet napok óta blokád alatt tartottak, majd szerda este váratlanul feloldották a zárlatot és távoztak – jelentette csütörtökre virradóra az UNIAN hírügynökség több forrásra hivatkozva. Az orosz katonák visszatérését megerősítették az ukrán védelmi minisztériumban is.
Vladiszlav Szeleznev, a védelmi minisztérium krími sajtóközpontjának vezetője szerda este közölte, hogy orosz katonák 35 katonai és páncélozott járművel távoztak a Perevalnoje melletti dandár közeléből. „Mindnyájan távoztak. Hova? Egyelőre ez nyitott kérdés” – mondta Szeleznev.
Néhány perccel később Dmitro Timcsuk, a kijevi katonapolitikai kutatóintézet vezetője azt írta a Facebook közösségi portálon, hogy hasonló a helyzet Feodoszijában és Bahcsiszarajban is. Timcsuk szerint az orosz katonák szerte a Krímben feloldják az ukrán laktanyák blokádját.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyik nyugalmazott tisztje az ukrán tévéhíradó krími bejátszásában felismerte az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egyik ügynökét – jelentette csütörtökre virradóra az UNIAN hírügynökség.
Az SZBU volt tisztje közölte a Szabadság Rádióval, hogy a Krím félsziget megszállásáról szóló szerdai rendkívüli tévéhíradóban ismerte fel az „orosz csekistát”. Elmondta, hogy régebbről ismerte az FSZB-ügynököt, 2007–2008-ban futott össze vele a Dnyeszter-melléken. Az illetőt szerinte Andrej Jurjevics Csecseljnek hívják, a férfi orosz állampolgár, és annak idején az orosz hadsereg katonai megfigyelőjeként tevékenykedett a Dnyeszter Menti Köztársaságban. Csecselj a rendkívüli helyzetek kezelésére szakosodott, külföldön állomásozó orosz csapatokhoz rendelt FSZB-ügynök – tette hozzá.
Az SZBU szerint az orosz titkos ügynök jelenleg ugyanolyan feladatot lát el a Krímben, mind annak idején a Dnyeszter-melléken, jelesül különleges hírszerző, megfigyelő és ellenőrző küldetést teljesít az orosz katonák nyújtotta fedezékben.
Viktor Janukovics, az Oroszországba menekült, megbuktatott ukrán elnök is azon 18 ukrán ember között van, akiknek az Európai Unióban elérhető vagyonát befagyasztották – derül ki az EU hivatalos közlönyének csütörtöki számában közzétett névsorból.
A listán szerepel még Viktor Janukovics Olekszandr nevű fia, valamint a rezsim számos egykori minisztere, vezető tisztségviselője, köztük a volt legfőbb ügyész. Az érintettek emberi jogi jogsértésekért tehetők felelőssé, illetve jogellenesen sajátjukként külföldre menekítettek ukrán állami vagyont – olvasható az indoklásban. Az EU-ban elérhető bankszámlák és egyéb javak zárlatáról szóló intézkedés egyelőre 12 hónapra szól.
Elfogatóparancsot adott ki egy kijevi bíróság a Krími Autonóm Köztársaság Moszkva-barát miniszterelnöke és parlamenti elnöke ellen. Az UNIAN ukrán hírügynökség szerint a törvényszék az ügyészség kérésére adott ki elfogatóparancsot Szerhij Akszjonov krími miniszterelnök és Volodimir Konsztantinov parlamenti elnök ellen. Az ügyészség az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására vagy megdöntésére irányuló kísérlet, illetve államhatalom megszerzésére irányuló cselekmények miatt folytat ellenük büntetőjogi eljárást.
Élő adásban mondott fel szerdán Liz Wahl, az RT America (korábban: Russia Today) orosz állami finanszírozású televízió washingtoni stúdiójának magyar származású amerikai műsorvezetője. Wahl a CNN-nek elmondta, hogy olyan családból származik, amely az 1956-os magyar forradalom idején a szovjet csapatok elől menekült Amerikába, és hogy az RT-nél való munkája „etikai és erkölcsi kihívásokat jelent a számára”. Az újságírónő magyar és Fülöp-szigeteki származású amerikainak mondja magát. Elmondta, hogy az apja amerikai veterán, és a partnere is pszichiáterként dolgozik egy amerikai bázison.
„Személy szerint nem tudok része lenni egy olyan (televíziós) hálózatnak, amelyet az orosz kormány finanszíroz és amely tisztára mossa Putyin cselekedeteit – mondta a CNN-nek. – Büszke vagyok arra, hogy amerikai vagyok és hiszek az igazság közvetítésében.” Liz Wahl kijelentette, hogy az RT putyinista propagandát folytat és ócsárolja Amerikát.
A csatorna önreklámnak nevezte a műsorvezető nyilvános felmondását és rámutatott, hogy egy újságírónak rendes esetben a szerkesztőjével kell tisztáznia azt, ha valamilyen panasza van.
Az angol nyelvű RT Americán júniustól saját műsora van a CNN veterán talkshow-házigazdájának, Larry Kingnek. Az orosz, angol, spanyol és arab nyelven sugárzó RT 30 műholdon és mintegy 500 kábelszolgáltatón keresztül 550 millió nézőhöz jut el öt kontinens több mint 100 országában. Az Egyesült Államokban, ahol potenciálisan 85 millióan férhetnek hozzá, 2012-ben az RT a második legnagyobb nézettségű külföldi hírtelevízió volt a BBC World News után.
Az amerikai kormány nyomására szerdán az izraeli kormány kiadta első, a békés megoldást szorgalmazó hivatalos közleményét az ukrajnai válság ügyében – írta a Háárec című izraeli lap csütörtökön. „Izrael komoly aggodalommal figyeli az ukrán történéseket, aggódik a polgárok biztonságáért, és reméli, hogy nem romlik tovább a helyzet, veszteséget okozva emberéletben” – áll az Avigdor Liberman külügyminiszter irodája által kiadott dokumentumban.
A közlemény nem foglal állást az Ukrajna területére történt orosz behatolás kérdésében, csak a békés megoldásba vetett reményét hangsúlyozza. „Izrael elvárja, hogy az ukrán válságot békés, diplomáciai eszközökkel oldják meg” – folytatódik a szöveg, amelyet a kormány hosszú hallgatása előzött meg. A jeruzsálemi külügyminisztérium név nélkül nyilatkozó illetékese szerint egyre fokozódott az amerikai nyomás egy hivatalos állásfoglalás kiadására, különösen Liberman és John Kerry amerikai külügyminiszter pénteki római megbeszéléseinek közeledtével.
Az ukrán nemzeti bank épületéből adták le lövéseiket az orvlövészek február 20-án Kijevben – közölte Oleh Mahnyickij ügyvezető főügyész, akinek szavait az Ukrainszka Pravda című portál idézte. „Most már elmondható, hogy a nemzeti bank épületéből lőttek, mesterlövészpuskákkal. Ennek a nyomait azonosították, a helyszínen megtalálták a mesterlövészpuskáktól származó töltényhüvelyeket” – nyilatkozott a főügyész szerdán az 5-ös csatorna nevű ukrán televíziónak, hozzátéve, hogy egy már lefolytatott vizsgálat megállapításairól beszél.
Közlése szerint vizsgálják azokat a feltevéseket is, amelyek szerint ugyancsak mesterlövészfegyverekkel lőttek az Insztitutszka utcai Ukraina szállodából és a Bankovaja utcai „Rémalakok Háza” nevű épületből.
A rendőrség megtisztította az oroszbarát tüntetőktől a Donyeck megyei közigazgatási hivatalt csütörtökre virradóra. Az épületre ismét felvonták az ukrán zászlót – jelentette a Joinfo.ua hírportál. A rendőrök hetven oroszbarát tüntetőt őrizetbe vettek.
Az épület „ostromát” korábban „hivatalosan” bejelentő Pavlo Hubarjov a Facebook-oldalán található közlések szerint nincs az őrizetbe vettek között. Korábban egyes ukrán hírportálok a rendőrségre hivatkozva azt jelentették, hogy őt is őrizetbe vették.