Ukrajna az ENSZ segítségét kéri

Ukrajna egy olyan határozattervezetet járat körbe az ENSZ Közgyűlésében, amely megerősítené az ország területi egységét.

KG
2014. 03. 25. 6:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A határozattervezetben – amelyben egyszer sincs megemlítve Oroszország – Ukrajna arra kéri a közgyűlés mind a 193 tagját, hogy ne ismerje el a Krím jogállásának semmilyen megváltoztatását, segítse elő az ukrajnai válság békés megoldását, tartózkodjon az egyoldalú akcióktól és a gyújtó hatású nyilatkozatoktól, amelyek csak növelnék a feszültséget, és inkább támogassa a nemzetközi közvetítői erőfeszítéseket.

Az ENSZ Közgyűlésének határozatai nem kötelező érvényűek az országokra nézve, de jól tükrözik a világ véleményét az adott ügyekben. Ukrajna azt szeretné, ha a túlnyomó többség elfogadná a tervezetét, mert abból látszana Oroszország elszigeteltsége. A közgyűlés – amelyben nincs vétójog – csütörtökön ül össze, és valószínűleg szavaz a tervezetről.

A tervezet tartalmát tekintve hasonló ahhoz a biztonsági tanácsbeli tervezethez, amelyet Oroszország megvétózott március 15-én. Azt a határozatot a 15 tagország közül 13 megszavazta, és Kína sem állt Oroszország mellé, hanem tartózkodott. A Biztonsági Tanács nyolc ülést tartott Ukrajnával kapcsolatban, ami jelzi, hogy a nyugati hatalmak fenn akarják tartani az Oroszországra nehezedő nyomást.

A krími válság miatt nem rendezik meg júniusban Szocsiban a világ hét vezető ipari hatalma, az úgynevezett G7-es csoport és Oroszország – G8-ként emlegetett – csúcstalálkozóját, ehelyett a hetek Oroszország kizárásával tartanak majd csúcsszintű megbeszélést Brüsszelben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.