Az ulrán csapatok kivonását az államfői teendőket ideiglenesen ellátó Olekszandr Turcsinov házelnök jelentette be az ukrán parlament frakciók közötti egyeztető ülésén. Hozzátette: az RNBO utasította a kormányt, hogy a félszigetről evakuálja a katonák családtagjait és mindenki mást, „akinek el kell hagynia az otthonát a megszálló orosz csapatok nyomásgyakorlása miatt”.
Hajnalban orosz katonák elfoglaltak egy ukrán haditengerészeti támaszpontot a krími Feodoszijában, azon kevés katonai létesítmény egyikét, amely még ukrán ellenőrzés alatt volt a félsziget orosz annektálása után – közölték ukrán katonák. Lövések dördültek el a támaszponton, majd az ukrán katonákat lefegyverezték – mondta el a Reutersnak a bázis területéről telefonon Anatolij Mozgovoj hadnagy.
Vlagyiszlav Szeleznyov, az ukrán hadsereg egy krími szóvivője korábban arról számolt be, hogy az orosz katonák behatolnak a bázis területére, és ebben helikopterek segítik őket. Szeleznyov értesülései szerint 60-80 tengerészgyalogos szállítottak el a támaszpont területéről, őrizetbe vették és azzal fenyegetik őket, hogy büntetőeljárást indítanak ellenük.
A szóvivő saját forrásaira hivatkozva cáfolta azt, hogy először az ukrán tengerészgyalogosok nyitottak tüzet, és az orosz katonák emiatt ostromolták meg a feodoszijai alakulatot. Orosz katonák már korábban elfoglalták az egyik elit ukrán katonai egység, az első ukrán haditengerészeti zászlóalj bázisának egy részét.
Miután az elmúlt napokban az orosz erők gyakorlatilag a félszigeten lévő összes ukrán katonai bázis irányítását átvették, a Krímbe látogatott Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter, hogy megtekintse az elfoglalt létesítményeket.
Sojgu helyi oroszbarát tisztségviselőkkel találkozott, és biztosította őket arról, hogy az orosz hadsereg nyújtotta szociális ellátásból teljes mértékben részesülnek, és Oroszország bármely régiójában szolgálhatnak katonaként – közölte a RIA Novosztyi orosz hírügynökség. A védelmi miniszter emellett arra kérte az orosz hadsereg helyi illetékeseit, hogy gondoskodjanak az ukrán egységeknél lévő fegyverek begyűjtéséről és jegyzékbe vételéről – számolt be róla egy helyi televízió.
Miközben az ukránok elhagyják az országtól népszavazással elszakadó félszigetet, Oroszország birtokba veszi azt, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök elrendelte, hogy az Oroszországi Föderációba felvett Krím félszigeten az orosz törvényeknek megfelelő új közigazgatási struktúra épüljön ki március 29-éig.
Ennek megfelelően nyárig befejezik az orosz személyi igazolványok kiadását a Krímben, az átmenti időszakban pedig nem kell adót fizetniük az orosz joghatóság alá kerülő krími cégeknek az orosz kormány döntése alapján. Dmitrij Medvegyev miniszterelnök Moszkvában szólt arról is, hogy a Rosztelekom orosz szolgáltatónak rövid időn belül meg kell oldania a távközléssel összefüggő kérdéseket, hogy ne kelljen erre az ukrán cégeket igénybe venni. Kezdeményezte továbbá, keressenek megoldást arra, hogy a Kercsi-szoroson keresztül kapcsolják a Krímet az orosz energiaellátó rendszerhez.
Ukrán megfigyelők vasárnap orosz csapatösszevonásokról panaszkodnak az ország keleti határán; ezzel kapcsolatban aggodalmának adott hangot Angela Merkel. A német kancellár intette Oroszországot a destabilizálási kísérletektől Moldovában is. Merkel szóvivője elmondta: kedvezőnek ítélik meg, hogy Moszkva beleegyezett az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai megfigyelő missziójának megalakításába, más téren azonban nem sikerült előrelépést elérni.