Egy ukrán hadoszlop katonái letették a fegyvert az őket feltartóztató oroszbarát szakadárok előtt a kelet-ukrajnai Kramatorszkban, majd visszafordultak – jelentették szerdán az AFP francia hírügynökség helyszíni tudósítói, más jelentések szerint viszont három páncélozott gyalogsági harcjárműnek sikerült kitörnie a szakadárok gyűrűjéből.
John McCain amerikai republikánus szenátor szerdán „szinte nevetségesnek” nevezte azt a választ, amelyet a nyugati hatalmak adtak Oroszország ukrajnai akcióira. A politikus véleménye szerint kemény álláspontot kellene képviselni ahhoz, hogy a Kreml feladni kényszerüljön ambícióit.
Az AFP szerint a feltartóztatott hadoszlop katonáinak szét kellett szerelniük fegyvereiket, a závárzatokat egy jelzés nélküli egyenruhát viselő férfi begyűjtötte. Ez utóbbi a Moszkva-párti fegyveres csoportok térségbeli képviselőjeként mutatkozott be. Az ukrán egységnek a két fél közötti egyezség nyomán a lefegyverzést követően vissza kellett fordulnia. Más források arról adtak hírt, hogy ugyancsak Kramatorszkban az ukrán hadsereg három páncélozott gyalogsági harcjárműve (BMP) kitört az oroszbarát szakadárok gyűrűjéből. A Hromadszke televízió videofelvételt is közzétett az eseményről.
Az Európai Unió katonai hírszerzésének főnöke, Georgij Alafuzoff a YLE finn közszolgálati televíziónak azt mondta, hogy az orosz hadseregnek nincs szerepe a kelet-ukrajnai városok kormányzati épületeinek elfoglalásában. A parancsnok úgy vélte, hogy a történtekért „többnyire a régióban élő, a jelenlegi helyzettel elégedetlen emberek” felelősek. Az RT emlékeztetett arra, hogy hétfőn Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, Moszkvának nem érdeke Ukrajna felforgatása, egységes országot akar látni. Ismert, az oroszok korábban is sérelmezték, hogy a nyugat szándékosan figyelmen kívül hagyja azokat a kijelentéseiket, hogy nincsenek orosz katonák Kelet-Ukrajnában.
A Régiók Pártjának Donyeck megyei képviselői május 25-re népszavazást akarnak arról, hogy az oroszt nyilvánítsák államnyelvvé, a régiók hatáskörét bővítsék, ugyanakkor lemondanak az ország szövetségi állammá alakításának ötletéről, az egységes Ukrajna mellett szálltak síkra, felszólítva a Kelet-Ukrajnában ténykedő szakadárokat, hogy tegyék le a fegyvereket. Minderről határozatot fogadtak el szerdán a kijevi hatalomváltás előtt kormányzó, most ellenzékben lévő párt donyecki rendkívüli kongresszusán, amelyen a kelet-ukrajnai megye különböző szintű helyhatóságainak képviselői vettek részt. A párt az utóbbi időben nagy átalakuláson ment keresztül, kizárta soraiból Viktor Janukovics volt államfőt is.
Moszkvai ukáz a gyilkosságokra?
Az orosz titkosszolgálatok munkatársai és a Kelet-Ukrajnában tevékenykedő szeparatisták között olyan telefonbeszélgetéseket hallgatott le az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU), amelyekben a szakadárok azt az utasítást kapták, öljenek meg 100-200 embert, hogy ürügyet teremtsenek az orosz csapatok Ukrajnába való behatolására; a zárt parlamenti ülésről az is kiszivárgott, hogy az orosz hírszerzésnek eddig 23 tisztjét tartóztatták le Ukrajnában.
Oroszország terrorizmust exportál Ukrajnába, és támogatja a keleti országrészben tevékenykedő fegyvereseket – jelentette ki Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök a kormány szerdán tartott ülésén Kijevben a kelet-ukrajnai helyzetet felvázolva.
A kormányfő bírálta Moszkvát; mint mondta, „az utóbbi hetekben az orosz vezetés mélyen hallgat arról, hogy felderítő-diverziós kommandósai helyi terroristákkal együtt automata fegyverekkel lőnek és gyilkolnak ukrán katonákat és békés lakosokat. Miért nem hallani most Moszkva álláspontját, amelyben elítéli a terrorizmust?” – háborgott a kormányfő, és rámutatott arra, hogy Oroszországban most is két terrorellenes művelet zajlik, „Ha viszont Ukrajna védi állampolgárait, akkor azt a tiltakozások elnyomásának nevezik” – jegyezte meg.
A NATO a levegőben, a vízen és a szárazföldön is növeli jelenlétét az ukrán válságra adott válaszként – közölte szerdán Brüsszelben Anders Fogh Rasmussen, az észak-atlanti szövetség főtitkára. Rasmussen azt is tudatta, hogy a tagállamok felülvizsgálják és megerősítik védelmi terveiket. „Az üzenet világos: a NATO minden szövetségesét oltalmazza, és megvédi minden olyan fenyegetéstől, amely alapvető biztonságunk ellen irányul”. Rasmussen egyúttal felszólította Moszkvát, hogy hagyjon fel Ukrajna destabilizálásával, vonja vissza csapatait az ország határának közeléből, és tegye világossá, hogy nem támogatja az oroszpárti szeparatisták felfegyverzett milíciáinak erőszakcselekményeit Kelet-Ukrajnában.
Egyébként a német hadsereg is részt vesz a NATO baltikumi jelenlétének erősítésében, egyelőre egy hadihajóval és hat vadászgéppel – közölte a német védelmi minisztérium.
Kiterjedt titkosszolgálati információk megosztását fontolgatja az ukrán vezetéssel Amerika, erről tárgyalt a CIA igazgatója titkos kijevi látogatásakor – írta szerdán a The Daily Beast című amerikai hírportál amerikai és nyugati tisztviselőkre hivatkozva; a portál szerint ez megváltoztathatja az erőegyensúlyt az ukrajnai geopolitikai tűzfészekben.
Ez kulcsfontosságú kérdés a Jacenyuk-kormány számára, az ukrán hadseregnél ugyanis jóval erősebbek a határ közelében állomásozó és a feltételezések szerint Kelet-Ukrajnába beszivárgó orosz erők. Ha pedig Kijev ellen akar állni Moszkva nyomásának, akkor az orosz katonai tevékenységről szóló információinak pontosnak kell lenniük.
Az oroszok már korábban magyarázatot követeltek a CIA-főnök látogatása miatt.
Ismert, az ukrán fegyveres erők kedden „terrorellenes műveletet” kezdtek az ország keleti részén az oroszbarát szakadárok ellen, akik elfoglalták többek között a donyecki városházát is, és népszavazást követelnek a a megye területi státusáról. Az előzményekért kattintson ide!