Oroszország Krím félszigeti katonai műveletei a hidegháború lezárulta óta egyre csökkenő amerikai katonai jelenlét felülvizsgálatához vezethetnek Európában – közölte kedden az amerikai védelmi minisztérium egy magas rangú illetékese, Derek Chollet, ezzel nyilván e jelenlét újbóli erősítésének lehetőségére utalva.
Az amerikai kormány ugyanakkor nem keresi a konfrontációt Moszkvával – szögezte le Chollet a washingtoni képviselőház fegyveres erőkkel foglalkozó bizottsága előtt. Jelenleg mintegy 67 ezer amerikai katonai állomásozik az európai kontinensen, többségük Németországban (40 ezer), Olaszországban (11 ezer) és Nagy-Britanniában (9500). A Szovjetunió több mint húsz évvel ezelőtti összeomlásakor ez a szám még 285 ezer volt.
Óva intette Oroszországot kedden Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár attól, hogy katonai beavatkozást hajtson végre Kelet-Ukrajnában. Rasmussen szerint egy ilyen beavatkozás „történelmi hibával” érne fel, és „súlyos következményekkel” járna. „Felszólítom Oroszországot, ne játsszon a feszültség élezésére Ukrajna keleti részén” – fogalmazott az észak-atlanti szövetség főtitkára párizsi sajtótájékoztatóján. Úgy fogalmazott, „történelmi hiba lenne, ha Oroszország még jobban beavatkozna Ukrajnában”. Rasmussen szerint Moszkva ezzel a lépéssel nemzetközileg elszigetelné magát. Rasmussen megismételte, hogy az ukrán válság a NATO-t védelmi terveinek átgondolására késztette.
A feszültség ismét növekedett Ukrajnában, miután Harkivban hétfőn a szakadárok kikiáltották a „harkivi népi köztársaságot”. A megye Ukrajnától való elszakadását követelő oroszbarát aktivisták, akik magukat megválasztották a megyei tanács „képviselőinek”, közölték, hogy átveszik az állami intézmények irányítását. Ugyancsak hétfőn, Donyeckben a megyei adminisztráció épületét megszálló oroszbarát szakadárok kikiáltották a „független donyecki köztársaságot”. Moszkva törvénytelennek tartja a jelenlegi – a februári véres kijevi tüntetések után hatalomra jutott – ukrán vezetést, és az orosz parlament korábban felhatalmazást adott arra Vlagyimir Putyin elnöknek, hogy katonai beavatkozást rendeljen el Ukrajna területén „az ott élő orosz ajkú lakosság védelme” érdekében. Oroszország 40 ezer katonát küldött Ukrajna keleti határaihoz, ami miatt egyes értékelők szerint orosz inváziótól lehet tartani.