A szervezet adatai szerint eddig mintegy kétszáz – többségében guineai állampolgárságú – embert fertőzött meg a vírus, közülük 121-en belehaltak a kórba.
Az első megbetegedésekről február elején érkeztek hírek Guineából, a környező országokban a járvány átterjedésétől tartanak. A mali egészségügyi miniszter mindazonáltal kedden bejelentette, hogy negatívnak bizonyult az a tíz, ebolagyanús betegtől vett minta, amelyet nemrégiben az Egyesült Államokba és Szenegálba küldtek vizsgálatra.
Gambia eközben elővigyázatosságból felfüggesztette a guineai, libériai és Sierra Leone-i repülőjáratokat. Yahya Jammeh elnök döntéséről már értesítették az érintett légitársaságokat.
Az ebola egy nagyon agresszív filovírus. Fertőzése magas lázat, kiterjedt külső és belső vérzést okoz. Az ebola hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik. A betegségre nincs orvosság, sem gyógymód. A ma ismert legvirulensebb emberi kórokozó, a mortalitása 50-90 százalék körüli. Az első kitörés 1976. augusztus 26-án történt Yambukuban, mely egy kis falu a Kongói Demokratikus Köztársaság területén, és a közelében található az Ebola folyó (innen kapta a betegség a nevét). Mostanra a mutációk miatt öt különböző típusát tartják számon a vírusnak (Zaire, Szudán, Reston, Elefántcsontpart, Bundibugjo). Afrikában eddig már legalább tíz ebolajárvány volt, de biztosra vehető, hogy a betegség folyamatosan jelen van a kontinensen.