Összesen 20 210 tüntetést, gyűlést vagy megmozdulást tartottak az elmúlt négy évben, ebből 6266-ot Athénban – olvasható a görög rendőrség kimutatásában.
A főváros gyakran a tiltakozók és a biztonsági erők erőszakos összetűzéseinek helyszíne volt, ennek következtében 2010 és 2014 között összesen hárman haltak meg, és többen megsebesültek. A halálos áldozatok egy athéni bank munkatársai, akik az első nagyszabású kormányellenes tüntetésen 2010 májusában egy Molotov-koktél okozta tűzvész miatt vesztették életüket.
A legnagyobb ellenzéki párt, a Sziriza radikális baloldali szervezet több alkalommal bírálta a biztonsági erőket, amiért azok a megmozdulásokon aránytalanul sokszor vetnek be könnygázt. Nikosz Dendiasz polgári védelmi miniszter ezzel szemben arányosnak ítélte a könnygáz bevetésének mértékét a tüntetőkkel szemben, akik elmondása szerint gyakran ellenszegülnek a hatóságoknak, és kövekkel vagy más tárgyakkal dobálják őket.
A rendőrség 2010. május 8-ától kezdve jegyzi az adósságválsággal kapcsolatos tüntetések számát, ekkor egyeztek meg a nemzetközi hitelezők, vagyis az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap az első, 110 milliárd eurós kölcsön folyósításáról Görögországnak, amiért cserébe megszorító intézkedéseket vártak a görög kormánytól.
Athén két évvel később kapta meg a második, 130 milliárd eurós hitelcsomagot nemzetközi partnereitől, cserébe pedig a nyugdíjak és bérek további csökkentését, és további adóemelést ígért.
Görögországban a kormány intézkedései óriási társadalmi ellenkezést váltottak ki, ugyanis azok nyomán a 2009-es 9,5 százalékról 27 százalékra növekedett a munkanélküliek aránya, és az elmúlt hat év alatt összesen 27 százalékkal esett vissza a bruttó hazai termék.